Archiwum Polityki

Głosy i glosy

Obecnie Europa (to jest Unia Europejska – przyp. red.) kosztuje każdego obywatela 2,63 euro rocznie. Zwiększenie kosztów spowodowane rozszerzeniem wyniesie 0,03 PKB. Umocnienie pokoju na naszym kontynencie warte jest takiego wydatku.
Pierre Lequiller
poseł przewodniczący francuskiej delegacji parlamentarnej w Unii Europejskiej
Niestety, ten głos – energicznie zachęcający do rozszerzenia Unii Europejskiej – należy we Francji do nielicznych. Z ostatnich badań wynika, że we Francji najwięcej jest przeciwników przyjęcia naszego kraju do Unii. Wygląda na to, że Francja po prostu obawia się rozszerzenia Unii na Wschód. Zamiast naszej glosy – glosa Romano Prodiego: „Jeśli Francja nie będzie drożdżami Europy – to rzeczywiście znajdzie się w mniejszości”.

 

N

ajgłupszą religią jest jednak islam. Kiedy się czyta Koran, można się załamać.
Michel Houellebecq
francuski pisarz w wywiadzie promującym swą nową książkę pod tytułem „Platforma”
Za tę wypowiedź pisarz został postawiony przed sądem w Paryżu, jednak w ubiegłym tygodniu sąd uniewinnił oskarżonego z zarzutu obrazy rasowej i nawoływania do nienawiści religijnej. W sprawie Houellebecqa sąd orzekł, że pisarza nie cechuje ani „szczególna szlachetność spojrzenia, ani subtelność sformułowań”, jednak nie są to wady karane grzywną czy więzieniem.

 

Zła wiadomość: Castro ma świetny zestaw genetyczny i właśnie przestał palić cygara.
George Tenet
dyrektor amerykańskiej Centralnej Agencji Wywiadowczej CIA o liczącym sobie 76 lat kubańskim przywódcy
Wypowiedź Teneta potwierdza frustracje kolejnej ekipy waszyngtońskiej, która nie umie doprowadzić do zmiany reżimu na Kubie.

Polityka 44.2002 (2374) z dnia 02.11.2002; Świat; s. 40
Reklama