Archiwum Polityki

Tydzień na świecie

Izrael
Premier Ariel Szaron ogłosił przywódcę Palestyńczyków Jasera Arafata „głównym wrogiem Izraela”. Zmobilizowano 20 tys. rezerwistów. Wojska izraelskie przystąpiły do szerokiej ofensywy przeciwko Autonomii Palestyńskiej i zaatakowały kwaterę główną Arafata w Ramallah na Zachodnim Brzegu. Arafat zapowiedział, że „będzie się bronił aż do śmierci”. Władze w Ramallah wezwały Palestyńczyków do zbrojnego oporu. Manifestujący w Gazie Palestyńczycy zapowiedzieli „rzekę krwi”, jeśli Arafatowi stanie się krzywda. Doszło też do kolejnych zamachów samobójczych: od eksplozji w wypełnionym gośćmi hotelu Park w Netanii zginęło 22 Izraelczyków, w Jerozolimie młoda Palestynka zdetonowała bombę w centrum handlowym – zginęły dwie osoby. Liga Arabska zażądała zwołania Rady Bezpieczeństwa. Sekretarz stanu USA Colin Powell wezwał Arafata, aby powstrzymał akty terroru, a Szarona – aby „rozważył następstwa akcji w Ramallah”. Unia Europejska wezwała obie strony do negocjacji.

Afganistan

Silne trzęsienie ziemi nawiedziło północną część kraju. Epicentrum znajdowało się w mieście Nahrin, które uległo całkowitemu zburzeniu.

Ukraina

Według ostatnich sondaży największe szanse w wyborach parlamentarnych odbywających się 31 marca ma blok Wiktora Juszczenki Nasza Ukraina oraz komuniści. Wspierający prezydenta Leonida Kuczmę blok O Jedną Ukrainę ma według sondaży mniejsze szanse. Kampania wyborcza była wyjątkowo brutalna.

Czechy

Dowódca ochrony prezydenta Vaclava Havla Jaroslac Indruch, pozostający na tym stanowisku od 10 lat, okazał się byłym agentem służby bezpieczeństwa STB o pseudonimie „Dostojewski”. Karierę o prezydenckiej straży zapewniło mu fałszywe zaświadczenie lustracyjne.

Polityka 14.2002 (2344) z dnia 06.04.2002; Tydzień na świecie; s. 16
Reklama