Archiwum Polityki

Głosy i glosy

Proponuję, aby Saddam Husajn i George Bush stoczyli pojedynek na neutralnym gruncie. Wybór broni pozostawiamy Amerykanom.
Taha Jassin Ramadan
Wiceprezydent Iraku, odpowiedzialny za politykę gospodarczą i kadrową, znalazł sposób na rozwiązanie przeciągającego się kryzysu.
Pojedynek z pewnością zaoszczędziłby Irakowi wojny. Ale możliwe zwycięstwo w pojedynku Husajna nie oznaczałoby, że zagrożenie, jakie stwarza dla świata, zniknie. Im bliżej konfrontacji, tym bardziej absurdalne pomysły rodzą się w Bagdadzie. Aż strach pomyśleć, co się stanie, jeśli podobna logika przyświecać będzie decyzjom irackiego dowództwa wojskowego.

 

Możecie być pewni, że wszystko roztrwonię. Przy takiej kwocie to zajmie trochę czasu, ale z pewnością wydam wszystko.
Imre Kertesz
Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, zapytany, co zrobi z nagrodą w wysokości 10 mln koron szwedzkich (ponad 1 mln dol.).
Rząd szwedzki pospieszył z wyjaśnieniem, że zmieni ordynację podatkową, by uchronić Kertesza przed płaceniem podatku od nagrody. Jeśli 72-letni laureat, były więzień Oświęcimia, zostanie zaproszony do Polski, proponujemy zachęcić go na próbę do wypełnienia deklaracji majątkowej.

 

Naprawdę uwielbia władzę. Jeśli jego talent do jej sprawowania zderza się z innymi jego zdolnościami – wybiera władzę.
William Hague
Były przywódca Partii Konserwatywnej o premierze Tonym Blairze.
Blair – choć stawał pod zarzutem, że za bardzo zajmuje się polityką zagraniczną i przygotowywaniem inwazji na Irak, a za mało sytuacją gospodarczą własnego kraju – ciągle jest niekwestionowanym przywódcą Wielkiej Brytanii. MORI, Instytut Badania Opinii Publicznej, stwierdza, że nie pojawił się nikt, kto mógłby mu zagrozić.

Polityka 43.2002 (2373) z dnia 26.10.2002; Świat; s. 44
Reklama