Archiwum Polityki

Tydzień na świecie

Bułgaria
„Nigdy nie wierzyłem w bułgarski ślad” – mówił Jan Paweł II w Sofii (na fot. z premierem Symeonem Sakskoburggotskim). Zdaniem bułgarskich mediów oznacza to definitywne zakończenie sprawy domniemanego udziału służb specjalnych w zamachu na papieża w 1981 r. Podejrzewany o współudział w zamachu ówczesny pracownik linii lotniczych Bałkan w Rzymie Sergiej Antonow – po czterech latach śledztwa i po procesie – z braku dowodów winy został uwolniony. Niedawno bułgarski parlament przyznał mu rentę specjalną. Turek Ali Agca, który strzelał do papieża, po odsiedzeniu 21 lat, może wyjść na wolność w ramach amnestii. Komentarz o wizycie Jana Pawła II w Azerbejdżanie i Bułgarii s. 13.

Rosja


Prezydenci Władimir Putin i George Bush podpisali na Kremlu układ o redukcji broni nuklearnych i nowych strategicznych stosunkach między Rosją i USA. Obaj prezydenci określili wyniki spotkania jako historyczne. Komentarz s. 13.

USA


Z obawy przed nowymi zamachami terrorystycznymi – po otrzymanych ostrzeżeniach z FBI – w Nowym Jorku wprowadzono nadzwyczajne środki bezpieczeństwa. Informacje o nowych akcjach pochodziły od jednego z członków Al-Kaidy przetrzymywanego w więzieniu w bazie Guantanamo.

Pakistan


Władze poinformowały o przeprowadzonych próbach z rakietami małego i średniego zasięgu, w tym z prototypową rakietą balistyczną Haft-3 mogącą przenosić głowice jądrowe na odległość 300 km. Według indyjskiego MSZ „rząd niespecjalnie przejął się tymi eksperymentami”. Na skutek narastających od tygodni napięć między obu państwami na granicy pakistańsko-indyjskiej zgrupowano około miliona żołnierzy.

Polityka 22.2002 (2352) z dnia 01.06.2002; Tydzień na świecie; s. 14
Reklama