Archiwum Polityki

Głosy i glosy

Zawsze twierdziłem, że sprawa broni masowego rażenia jest pretekstem mającym uzasadnić nie dającą się usprawiedliwić agresję na Irak.
Tarik Aziz
wicepremier Iraku
Aziz przebywał z wizytą w Turcji, gdy w Wiedniu trwały gorączkowe zabiegi w sprawie wpuszczenia do Iraku ONZ-owskich inspektorów. Irak zgodził się na ich powrót do pracy na zasadach wytyczonych przez wcześniejsze rezolucje ONZ. Ale Amerykanom i Brytyjczykom to nie wystarcza. Chcą nowej twardszej rezolucji Rady Bezpieczeństwa. Albo Irak otworzy każdy metr swego terytorium dla inspekcji i wyliczy dokładnie, co ma w arsenałach, albo musi się liczyć z prewencyjnym uderzeniem.

 

Miloszević mówił, że walczy o Jugosławię, ale robił wszystko, żeby ją zniszczyć
Stipe Mesić
prezydent Chorwacji
Mesić zeznawał przed Trybunałem w Hadze sądzącym Slobo za zbrodnie wojenne z lat 90. Był pierwszym tak wysokiej rangi świadkiem oskarżenia. Zna oskarżonego jeszcze z czasów socjalistycznej Jugosławii. Interesowało go jedno – stwierdził w Hadze – zbudowanie Wielkiej Serbii na gruzach jugosłowiańskiej republiki federacyjnej. To chorwacki faszysta odpowiedzialny za śmierć serbskich cywili – kontratakował Miloszević – świadek całkowicie niewiarygodny z powodu roli, jaką odegrał w zniszczeniu Jugosławii. Mesić unikał kontaktu wzrokowego ze Slobo. Czy obaj panowie popatrzyliby w oczy marszałkowi Tito?

 

Nie ma nic złego w starych zasadach, ale gdyby działały, działałyby do dzisiaj
Tony Blair
premier Wielkiej Brytanii
Doroczny zjazd rządzącej Partii Pracy nie był dla jej lidera spacerkiem. Premier Blair musiał się tłumaczyć ze swej polityki wobec zaniepokojonych nią delegatów. Ale Blair wyszedł ze zjazdu z tarczą.

Polityka 41.2002 (2371) z dnia 12.10.2002; Świat; s. 46
Reklama