Archiwum Polityki

Cyfrowych wspomnień czar

Temat po wakacjach. Jak uporządkować domowe archiwum fotograficzne za pomocą komputera? Jaki sprzęt dokupić i ile by to kosztowało?

Coraz więcej laboratoriów oferuje możliwość nie tylko wywołania filmów fotograficznych i zrobienia klasycznych odbitek papierowych, ale także przygotowania płyty CD, na której zdjęcia zapisane będą w formacie elektronicznym. To najtrwalszy obecnie sposób przechowywania fotografii, który jednocześnie doskonale ułatwia utrzymanie porządku w archiwum. Cyfrowe zdjęcia z płyty można w każdej chwili wydrukować na drukarce lub zlecić przygotowanie odbitek (nawet przez Internet) odpowiedniemu laboratorium.

Aparat cyfrowy

W jeszcze lepszej sytuacji są posiadacze aparatów cyfrowych, które zapisują fotografie w sposób umożliwiający ich przenoszenie na twardy dysk komputera. Niestety, sprzęt taki, zwłaszcza umożliwiający robienie zdjęć, które można później powiększać do dużych rozmiarów, jest ciągle drogi. Urządzenie średniej klasy, kosztujące około 1500 zł, zaopatrzone w elektroniczny odpowiednik filmu fotograficznego o rozdzielczości dwóch megapikseli (dwóch milionów punktów), umożliwia uzyskanie dobrej jakości odbitek na papierze o wymiarach 10x15 cm. Rekompensatą za cenę aparatu cyfrowego jest to, że jego posiadacz nie musi już płacić za filmy i ich obróbkę w laboratorium. Ponadto natychmiast widzimy efekty pracy – zdjęcie można podejrzeć na małym ekraniku i jeśli nie zadowala, skasować i powtórzyć ujęcie.

Skaner

Polskie rodziny muszą jednak najczęściej pogodzić dwa światy: cyfrowy, reprezentowany przez stojący w domu komputer, i analogowy, objawiający się w stercie starych zdjęć, do których już dawno poginęły negatywy. Oba światy można pogodzić stosunkowo niewielkim kosztem. Potrzebny jest do tego skaner, urządzenie przyłączane do komputera i umożliwiające zamianę utrwalonych na papierze obrazów w pliki, które można zapisać na twardym dysku.

Polityka 37.2002 (2367) z dnia 14.09.2002; Przewodnik; s. 84
Reklama