Archiwum Polityki

Głosy i glosy

Niemcy, największa gospodarka na kontynencie, przestały być chorym człowiekiem Europy.
Angela Merkel
kanclerz Niemiec
Po raz pierwszy od lat wskaźniki gospodarcze są wyraźnie lepsze. Pani Merkel nie byłaby politykiem, gdyby nie przypisała zasługi po części swej partii. Tymczasem w rankingach notowania i Merkel, i chadeków spadają, co wywołało bunt w aparacie partyjnym. Domaga się on mniej liberalizmu gospodarczego w polityce rządu, czyli odejścia od tego, co Merkel uważa za źródło poprawy koniunktury. Widmo populizmu krąży nie tylko nad Polską.

B

racia Castro nie namaścili nigdy kogoś trzeciego jako następcy i zawsze pilnowali, żeby się ktoś taki nie pojawił na Kubie.
Brian Latell
analityk polityki kubańskiej
Zdaniem Latella, byłego pracownika CIA, ta strategia braci Castro jest kluczem do tajemnicy, dlaczego przez tyle lat rządom Fidela nie zagroziła żadna poważna opozycja. Dopiero więc odejście obu braci mogłoby torować drogę rzeczywistym zmianom politycznym na wyspie. Z tego, że wielu Kubańczyków chce, by bracia jak najszybciej odeszli, nie wynika ani że odejdą, ani że wybuchnie rewolucja, która wyniesie do władzy szczerych demokratów.

W

 Wielkiej Brytanii czujesz, że możesz robić wszystko.
Fanny Lehideux
26-letnia Francuzka pracująca w Londynie
Co roku kanał La Manche przekracza 15 tys. Francuzów. Już dziś w Wielkiej Brytanii mieszka ich 27 tys. Często są to młodzi absolwenci francuskich uczelni, którzy opuszczają kraj wyśmienitej kuchni, lepszych kolei i metra, dłuższych przerw na lunch i większych zasiłków, aby szukać pracy na Wyspach. Fanny, nie mając żadnego doświadczenia, założyła w Londynie własną firmę i uważa, że zrobienie tego samego we Francji byłoby biurokratyczną gehenną.

Polityka 35.2006 (2569) z dnia 02.09.2006; Świat; s. 48
Reklama