Trzeba zatrzymać dążenia krajów europejskich do budowania barier protekcjonistycznych, bo inaczej grozi nam klimat sierpnia 1914 r.
Giulio Tremonti
minister gospodarki i finansów Włoch
Włoski minister wyraził w ten sposób niezadowolenie z francuskiej decyzji – uzasadnianej w Paryżu „patriotyzmem gospodarczym” – by nie przyjmować włoskiej oferty kupna koncernu energetycznego Suez, a zamiast tego zbudować własną narodową potęgę przez połączenie Suezu z państwowym Gaz de France. Czy rzeczywiście Unia Europejska staje na krawędzi wojny jak w sierpniu 1914 r.? Nie wiadomo, czy zaczyna się zimna wojna gospodarcza – czy po prostu, znana nawet w krajach starej demokracji, ostra licytacja, kto lepiej broni interesu narodowego – przed wyborami parlamentarnymi we Włoszech (9 kwietnia)?
N
iech Zachód nas nie poucza o prawach człowieka. Wasza demokracja przesiąkła krwią.
Aleksander Łukaszenko
prezydent Białorusi
Autokraci uwielbiają obronę przez atak i wiedzą, co robią. Dwanaście lat rządów Łukaszenki w połączeniu z mentalnym spadkiem po dziesięcioleciach władzy radzieckiej to mur nie do przebicia dla opozycji. Reżim nie musi fałszować wyników wyborów prezydenckich. Znaczna część narodu faktycznie widzi w Łukaszence męża opatrznościowego, a w Europie potwora.
U
czestnictwo kobiet w procesie pokojowym stanowi warunek powodzenia sine qua non.
Véronique De Keyser
belgijska posłanka z grupy socjalistycznej w parlamencie europejskim
To w gronie mężczyzn zapadają decyzje o zapobieganiu konfliktom i ich rozwiązywaniu.