Archiwum Polityki

Poleciał za Michalika

Tradycyjnie w święto Bożego Ciała PAP odnotowuje najważniejsze słowa hierarchów Kościoła katolickiego i najistotniejsze fragmenty ich homilii. W tym roku należała do takich wypowiedź abp. Józefa Michalika, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, wygłoszona podczas nabożeństwa w Przemyślu. Abp Michalik mówił o ochronie życia i rodziny. Krytycznie ocenił fakt, że Marek Jurek, „były marszałek Sejmu, druga osoba w kraju po prezydencie”, zmuszony został do odejścia z PiS, „bo jego przekonania zostały podeptane”. Jan Miszczak, przemyski korespondent PAP, wysłał depeszę do centrali o godz. 12.06. Napisał: „Mówiąc o konieczności ochrony życia (abp Michalik) zaznaczył, że są jeszcze ludzie broniący je od chwili poczęcia”. I dalej: „Zdaniem abpa Michalika, »partia, która obecnie rządzi w Polsce, nie zdała egzaminu moralnego, odmawiając prawa ochrony życia od momentu poczęcia«”. – Krytyka partii rządzącej, wypowiedziana po raz pierwszy w tak ostrym tonie, wydała mi się sednem informacji z przemyskich uroczystości – mówi Miszczak.

Słowa metropolity przemyskiego trafiły do serwisu PAP, a stamtąd na portale informacyjne, do dzienników radiowych i do telewizji. Około godz. 20 w centrali PAP dokonano rozszerzenia informacji. Wypowiedź metropolity brzmiała teraz: „Partia, która obecnie rządzi w Polsce, i partia, która jest w opozycji, nie zdała egzaminu moralnego, etycznego, nie broni, nie promuje życia, nie promuje rodziny w należyty sposób”.

Kilka dni temu Miszczak, po 32 latach pracy w PAP, został zmuszony (choć za porozumieniem stron) do odejścia z pracy. Nie podano żadnych powodów zwolnienia. Jak mówi szef PAP Piotr Skwieciński, Miszczak podając niekompletny cytat dopuścił się takiego działania, które stawia pod znakiem zapytania jego przydatność zawodową.

Polityka 27.2007 (2611) z dnia 07.07.2007; Flesz. Ludzie i wydarzenia; s. 16
Reklama