Archiwum Polityki

Głosy i glosy

Europa to więcej niż handel, euro, kompromisy i dokumenty. To także sport, kultura, zabawa, życie, muzyka.
Wolfgang Schüssel
kanclerz Austrii
Oczywiście słusznie kanclerz wskazuje, że integracja europejska to nie tylko instytucje unijne i dyrektywy Brukseli. Jasne, że na pierwszym miejscu wymienił sport – akurat trwają piłkarskie mistrzostwa, nie Europy wprawdzie, ale świata. Czy rozgrywki wpływają na łagodzenie egoizmów narodowych? Dowodów na to nie ma; bądźmy szczęśliwi, że dotąd po meczach nie było wielkiego mordobicia.

 

K

iedy będę mógł wylądować na lotnisku w Bagdadzie i stamtąd dojechać samochodem do Zielonej Strefy, uwierzę, że poczyniliśmy postęp.
John McCain
republikański senator
Na razie z lotniska w Bagdadzie do ufortyfikowanej Zielonej Strefy w centrum miasta ważne osobistości mogą przedostać się jedynie śmigłowcami. I choć prezydent Bush uważa, że zabicie al-Zarkawiego stanowi punkt zwrotny w konflikcie irackim, to senator McCain nie jest takim optymistą. W Bagdadzie nie ma dnia bez kilku zamachów bombowych. Jednak Amerykanie coraz częściej domagają się, aby prezydent wycofał z Iraku wojska. Wybory są coraz bliżej, więc McCain obawia się, że prezydent Bush może ulec naciskom politycznym. Senator już raz, w 2000 r., walczył o fotel prezydencki. Teraz znowu zamierza kandydować. Co zaproponuje w sprawie Iraku?

 

D

opóki jestem u władzy, dopóty żołnierze ONZ nie pojawią się w Darfurze.
Omar al-Bashir
prezydent Sudanu
W Darfurze zginęło już blisko 300 tys. osób. ONZ myśli o wysłaniu tam swoich żołnierzy dla nadzorowania pokoju, ale najlepiej, żeby najpierw w Sudanie dogadali się z rządem przedstawiciele rozmaitych partyzantek.

Polityka 26.2006 (2560) z dnia 01.07.2006; Świat; s. 46
Reklama