Archiwum Polityki

Uwaga Czytelnicy!

Następny numer „Polityki” wyjątkowo we wtorek, 13 sierpnia. Będzie to pierwsze wydanie w nowej formule graficznej, którą nazwaliśmy: „Polityka” – model 2002

Dotychczasowy kształt edytorski naszego tygodnika powstał w połowie lat 90., kiedy zamienialiśmy czarno-białą gazetową płachtę na nowoczesny kolorowy magazyn. Tamta formuła nieźle się sprawdziła, ale w tym czasie pojawiły się nowe techniczne możliwości produkcji pisma, zmieniła się nieco estetyka wydawnictw prasowych, wreszcie nas samych, czyli redakcję, zaczęły krępować niektóre z przyjętych niegdyś rozwiązań. Zamiast kolejnych face-liftingów zdecydowaliśmy się na odświeżenie całej gazety. Ale uspokajamy: nie będzie żadnej rewolucji. Zostają wszystkie rubryki i działy (choć dojdzie trochę nowych, a niektóre dotychczasowe zyskają nową postać), ba, „Polityka” jak do tej pory będzie zaczynać się Raportem, a kończyć felietonami i fotoreportażem „Na własne oczy”. Co zatem się zmieni?

Pojawi się lepsza, wyraźniejsza czcionka, czytelniejszy – dzięki zastosowaniu nowych wyróżników graficznych – będzie układ numeru; dajemy więcej miejsca na dziennikarski przegląd wydarzeń w kraju i na świecie (rubryka „Ludzie i wydarzenia”) oraz na redakcyjne komentarze i analizy, czyli to, co stanowi sól i pieprz każdego szanującego się tygodnika opinii. Wraca także, z nostalgią wspominana przez stałych czytelników, prześmiewcza i polemiczna rubryka „Fusy, plusy i minusy”; będzie również więcej miejsca na krótsze formy dziennikarskie w zasadniczych działach gazety, bo tego nam bardzo brakowało. Poza tym prawie wszystko będzie jak było, bo nie zamierzamy przebierać się w żadne cudze szatki: „Polityka” pozostaje tygodnikiem do czytania, a nie tylko do przeglądania, gazetą autorów, gdzie wciąż najważniejsze jest to,co mamy do powiedzenia (oczywiście w możliwie najatrakcyjniejszej formie).

Projektując zmiany kierowaliśmy się zasadą umiaru, prostoty stosowanych środków graficznych.

Polityka 32.2002 (2362) z dnia 10.08.2002; s. 11
Reklama