Fiskus nie będzie jednak oddawał pieniędzy np. osobom, które kupiły tylko farby do pomalowania mieszkania. Stawka VAT na farby wynosiła 22 proc. także przed 1 maja 2004 r., a zwrot dotyczy materiałów, które przed tą datą obłożone były stawką 7 proc.
Zwrot części VAT na materiały budowlane jest wspaniałym prezentem obniżającym cenę większości materiałów o 15 proc., a koszt budowy domu o ok. 7 proc. Niełatwo jednak po ten prezent sięgnąć.
Przede wszystkim nie bardzo wiadomo, w przypadku jakich materiałów występować do fiskusa. Ich listę można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Transportu i Budownictwa (www.mtib.gov.pl), ale przeczytać, nie zawsze znaczy zrozumieć.
W spisie są np. „Kraty, siatki i ogrodzenia, spawane na przecięciach, z drutu stalowego, pozostałe, z wyłączeniem ogrodzeń i siatek z drutu” (poz. 91). Konia z rzędem temu, kto zgadnie, o co chodzi! W Ministerstwie Transportu i Budownictwa wyjaśniono nam, że najpierw na liście wymieniane są całe grupy materiałów, a następnie niektóre z nich wyłączane. W naszym przykładzie zwrot przysługuje na kraty i siatki stosowane w budownictwie, np. przy nakładaniu zewnętrznych tynków. Nie przysługuje natomiast na siatki, kraty itp. stanowiące ogrodzenie. Bez ministerialnej interpretacji zapisu nie rozumieją tego jednak nawet fachowcy. W wykazie można też przeczytać, że rury i przewody z tworzyw sztucznych są objęte zwrotem części VAT, natomiast sztuczne jelita do kiełbas nie są (poz. 26). Jakby ktoś mógł pomylić robienie kiełbas z budowaniem.
– Najczęściej podatnicy pytają, czy konkretny wydatek podlega odliczeniu według klasyfikacji PKWiU – mówi Renata Borkowska z Izby Skarbowej w Łodzi.