Archiwum Polityki

Opinie

Abp Leszek Sławoj-Głódź
metropolita gdański, o święcie Trzech Króli:
„ – Czy ksiądz arcybiskup jest zaskoczony zdecydowanym sprzeciwem rządu i władz klubu Platformy Obywatelskiej wobec wprowadzenia wolnego dnia w święto Trzech Króli?
Jestem nie tylko zaskoczony, ale wręcz zdumiony tym sprzeciwem. (...) Za przywróceniem wolnego dnia w Trzech Króli jest większość społeczeństwa. (...) Biskupi są zdumieni. Podawane argumenty i przeciąganie w czasie decyzji jest dla nas niezrozumiałe i może doprowadzić do naruszenia pewnej harmonii społecznej. Sztandarowi katolicy nagle wypowiadają się przeciwko inicjatywie ludzi wierzących, którą popiera większość społeczeństwa. A przecież katolicyzm nie polega na tym, że siedzi się na uroczystościach religijnych w pierwszym rzędzie”.
(W rozmowie z Bogumiłem Łozińskim, „Dziennik”, 8 X)

 

Prof. Jan Widacki


były wiceminister spraw wewnętrznych, o zabieraniu emerytur byłym esbekom:
„– Zaprotestowaliście Panowie (byli ministrowie SWiA: Jan Widacki, Krzysztof Kozłowski i Andrzej Milczanowski – red.) przeciwko populistycznej ustawie Chlebowskiego odbierającej uprawnienia emerytalne wszystkim funkcjonariuszom służb specjalnych PRL. Nie można Was posądzać o sympatię dla SB. Skąd Wasze stanowisko?
– Wystąpiliśmy nie dlatego, że czujemy się we wspólnocie ideowej przynajmniej z częścią esbecji. Uważamy, że propozycja PO nie mieści się w kategoriach państwa prawa, cywilizacji, w której jesteśmy. Bo jest oparta na odpowiedzialności zbiorowej. I tyle. Do tego jest to nieuczciwe wobec tych, którzy przeszli weryfikację w 1990 r. (...) Dziś okazuje się, że myśmy, państwo ich oszukało. To podważa autorytet tego państwa.

Polityka 42.2008 (2676) z dnia 18.10.2008; Opinie; s. 114
Reklama