Archiwum Polityki

Bauer uprzejmie zaprasza

Głośny stał się ostatnio raport międzynarodowej firmy doradczej PricewaterhouseCoopers (PwC), ostrzegający kraje Unii Europejskiej, że 3–4 mln Polaków szykuje się do emigracji zarobkowej. Byłaby to katastrofa nie tylko dla Unii, ale i Polski. Polscy eksperci uspokajają jednak, że nie grozi nam masowy exodus. Praca za granicą przestała być tak atrakcyjna jak przed laty. Decydując się na nią coraz częściej liczymy nie tylko zyski, ale i straty.

Badanie PwC „Mobilność pracy w Nowej Europie” dotyczyło gotowości do opuszczenia kraju w poszukiwaniu lepszego życia i pracy. Podobne analizy wykonują systematycznie polskie instytuty badania opinii publicznej i choć nie dochodzą do tak szokujących wniosków, to jednak potwierdzają, że wielu Polaków rozważa możliwość wyjazdu z kraju w poszukiwaniu zatrudnienia. Okazuje się jednak, że od planów do czynów droga jest daleka.

Świadczą o tym wydarzenia ostatniego dziesięciolecia, kiedy to po raz pierwszy od czasów wojny Polacy mieli niemal całkowitą swobodę wyjazdów.

Polityka 43.2001 (2321) z dnia 27.10.2001; Gospodarka; s. 62
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >