Archiwum Polityki

Misja bez powrotu

Misja specjalna” („magazyn śledczy pod redakcją Anity Gargas”) to modelowy program publicystyczny TVP IV RP. Ma on, najkrócej mówiąc, demaskować i odsłaniać ohydę układu, który rządził Polską, zanim władzę objęła koalicja PiS, Samoobrony i LPR.

Ostatnio „Misja” wróciła do głośnej sprawy uprowadzenia, czy może raczej ucieczki z domu, 17-letniej Moniki Kern, córki wicemarszałka Sejmu Andrzeja Kerna z PC.

Historia wydarzyła się w pamiętnym 1992 r., kiedy to, zdaniem braci Kaczyńskich, zawiązał się spisek, który na wiele lat wypchnął ich na margines polskiej polityki.

Można się domyślać, że bezpośrednim pretekstem powrotu do sprawy Kernów było ujawnienie (się) Marka Piwowskiego jako (udawanego) współpracownika SB. Reżyser Piwowski był bowiem autorem filmu „Uprowadzenie Agaty”, opartego na historii Moniki. Ojciec „Agaty” został tam przedstawiony mało sympatycznie jako partyjny dygnitarz, arogancki, nadużywający władzy, nieczuły wobec romantycznej miłości młodych ludzi. Związki Piwowskiego z SB (przywołane w „Misji specjalnej”) idealnie pasowałyby do spiskowo-agenturalnej wersji zdarzeń, jaką od dawna lansuje były wicemarszałek. W 1998 r. wydał on książkę (wtedy przeszła bez echa), którą dziś można uznać za prekursorską wobec znacznej części tzw. publicystyki IV RP. Tytuł: „Michnikurbanowy napad stulecia”. Ucieczka Moniki do starszego o cztery lata chłopaka Maćka Malisiewicza i skandal, który wybuchł po aresztowaniu przez prokuraturę matki Maćka, są opowiadane jako „czerwono-różowy” spisek polityczny, sterowany przez Jerzego Urbana i Adama Michnika (celem Michnika – według Kerna – jest, aby „diaspora żydowska określała i realizowała cele państwa”).

Polityka 14.2007 (2599) z dnia 07.04.2007; Polemika; s. 113
Reklama