Archiwum Polityki

Tydzień na świecie

Turcja
Co najmniej 45 osób zginęło, a 170 zostało rannych w trzęsieniu ziemi, które nawiedziło prowincję Anatolia, w zachodniej części kraju.

Holandia


Następca tronu książę Willem Alexander poślubił w katedrze w Amsterdamie Argentynkę Maximę Zorreguietę. W uroczystościach nie brali udziału rodzice panny młodej. Jej ojciec, Jorge, był ministrem rolnictwa za rządów junty wojskowej (1976–1983), co miała mu za złe holenderska opinia publiczna.

Niemcy


Podczas dorocznej konferencji poświęconej sprawom bezpieczeństwa i obrony odbywającej się w Monachium, ujawniły się istotne różnice zdań między amerykańskimi i europejskimi partnerami w NATO. Waszyngton zarzuca Europie niedostateczny postęp w rozwoju uzbrojenia i wyraźne odstawanie od poziomu wojsk amerykańskich. Zdaniem Amerykanów uniemożliwiło to współpracę wojskową podczas niedawnego konfliktu w Afganistganie. Europejczycy mają pretensje do USA o samowolę w podejmowaniu decyzji i brak konsultacji z sojusznikami. Komentarz s. 15.

Izrael


Premier Ariel Szaron spotkał się z bliskimi współpracownikami Jasera Arafata – po raz pierwszy od objęcia urzędu przed rokiem. Szaron uzależnił podjęcie rozmów pokojowych z Palestyńczykami od ich „zaangażowania w walkę z terroryzmem”. Premier „gotów jest do bolesnych ustępstw, aby złagodzić napiętą sytuację w regionie” – powiedział jego rzecznik.

Afganistan


W prowincji Paktia we wschodniej części kraju i w okolicach miasta Mazar-i-Szarif w części zachodniej, trwały walki między lokalnymi dowódcami a siłami rządowymi. Premier Hamid Karzaj powołał komisję, która ma pomóc rozstrzygnąć konflikty między rywalizującymi dowódcami w terenie.

Pakistan


Amerykanin Daniel Pearl, korespondent dziennika „Wall Street Journal”, został uprowadzony w Karaczi.

Polityka 6.2002 (2336) z dnia 09.02.2002; Tydzień na świecie; s. 16
Reklama