Archiwum Polityki

Polityka i obyczaje

• Andrzej Dobosz (w „Tygodniku Powszechnym”) w związku z nieustającymi pomysłami nakręcenia filmu „Rejs 2”: „Wiem już, jak powinno brzmieć ostatnie zdanie tego filmu. Wypowie je wybrany wreszcie Przewodniczący Rady Rejsu: »Zaprosiłem panów w celu zakomunikowania im nowiny: Płyną za nami komisarze Unii Europejskiej«”.

• „Euro też jest sprzeczne” – przekonuje Janusz Korwin-Mikke w „Najwyższym Czasie”. Dowód: „Art. 227, p.1 mówi bowiem wyraźnie: Centralnym bankiem państwa jest Narodowy Bank Polski. Przysługuje mu wyłączne prawo emisji pieniądza oraz ustalania i realizowania polityki pieniężnej. (...) Ponieważ po wprowadzeniu euro politykę pieniężną (i emisyjną) realizowałby ktoś inny, więc wprowadzenie euro naruszyłoby Konstytucję”.

• Duch Ślimaka nie ginie w narodzie. Zaledwie przed miesiącem powołany został do życia Komitet Obrony Polskiej Ziemi „Placówka”, a już na terenie kraju działa prężnie przeszło trzydzieści lokalnych kół. „To dopiero początek – zapewnia Ryszard Majewski, inicjator akcji – a zajadłość liberalnych mediów, które chcą zdławić naszą inicjatywę w zarodku, świadczy, iż jeszcze nie wszystko stracone i warto walczyć w obronie ziemi naszych ojców”.

• Krótka historia gospodarcza Polski powojennej, zarysowana w wierszu czytelnika „Naszego Dziennika”: „Ile fabryk zbudowano po wojnie?/Nie byli w stanie policzyć panowie./Jak sądzić, musiało być dużo/Skoro trudna jest na to odpowiedź!/Później przyszedł kapitał z Zachodu,/I zakłady te chwycił w swe szpony./Z takim trudem zdobyty majątek,/Stał się dla nas na zawsze stracony”.

• Redakcja „Głosu” triumfuje: telewizja PULS zrezygnowała z emisji zapowiadanego już w programach filmu „Świat według Garpa”.

Polityka 6.2002 (2336) z dnia 09.02.2002; Polityka i obyczaje; s. 106
Reklama