Archiwum Polityki

Polityka 20 lat temu

W procedurze »okrągłego stołu« – zdaniem Andrzeja Gwiazdy – tylko mebel pozbawiony jest kantów. Nie ma stron, czyli praktycznie już z góry w zasadzie założony zostaje wspólny interes. W związku z tym unika się tematów drażliwych – nie ma miejsca na negocjacje i przetargi! – pracowicie lepiąc jakiś consensus, wspólne stanowisko. A nie umowę!...” – czytamy w „Polityce” z 18 marca 1989 r., w relacji ze spotkania Gwiazdy ze studentami w Audytorium Maximum UW.

• „Są też w naszym społeczeństwie ludzie, którzy uważają, że kierunek działania Lecha Wałęsy na porozumienie i dialog jest zły. Można i tak powiedzieć, tylko że wtedy staniemy przed pytaniem o alternatywę. Jaką? Walki na ulicy, demonstracje, strajki, pogłębianie kryzysu i liczenie na to, że może się uda tę władzę rzucić na kolana” – mówi Lech Wałęsa w rozmowie „Ojczyznę mamy jedną” ze Zbigniewem Chylińskim.

• Kolegium redakcyjne pierwszy raz przyznaje Nagrodę im. Zygmunta Szeligi (zmarły zastępca redaktora naczelnego, twórca autorskiej ustawy o przedsiębiorczości) w wysokości miliona złotych. Laureatem został Witold Zaraska, prezes Exbud-Kielce.

• Rada pracownicza wydała komunikat, iż „oceniając rozwój procesów jawności i demokratyzacji życia publicznego oraz opierając się na publikacjach drukowanych przez prasę codzienną i periodyczną między innymi w artykule »Polityki« pt.: Czy Bierut był »polskim Stalinem«, zwraca się do kierownictwa fabryki i kompetentnych władz (…) o wyrażenie swojej opinii na temat celowości dalszego utrzymywania nazwy: Fabryka Urządzeń Odlewniczych Fumos im. Bolesława Bieruta” – czytamy w reportażu ze Skierniewic.

•Agnieszka Osiecka w drukowanej w odcinkach „Galerii potworów”: „Strasznie to wszystko było wesołe, i strasznie smutne.

Polityka 12.2009 (2697) z dnia 21.03.2009; Do i od redakcji; s. 106
Reklama