Archiwum Polityki

„Powidoki z Polski”

W tygodniku „Polityka” z dnia 7 listopada 2009 r. nr 45 ukazał się artykuł pt. „Anna mimo wszystko” na temat działalności Fundacji Anny Dymnej Mimo Wszystko, autorstwa Pani Ryszardy Sochy. Pani Redaktor zawarła w nim szereg nieprawdziwych i zmanipulowanych informacji.

Nieprawdą jest, że Fundacja Anny Dymnej Mimo Wszystko opiekuje się 26 podopiecznymi. Tylko w ciągu 5 lat swojego istnienia Fundacja objęła opieką lub udzieliła pomocy łącznie ponad 4700 osobom niepełnosprawnym, a na działania na rzecz osób niepełnosprawnych przeznaczyła blisko 14 mln zł.

Działalność Fundacji nie ogranicza się wyłącznie do prowadzenia Warsztatów Terapii Artystycznej dla 26 osób niepełnosprawnych intelektualnie (co sugeruje w swoim tekście Pani Redaktor), funduje ona również stypendia i sprzęt dla osób chorych i niepełnosprawnych; finansuje turnusy rehabilitacyjne, prowadzi nieodpłatnie 148 subkont, organizuje i współorganizuje ogólnopolskie imprezy integracyjne.

W planach jest również budowa Ośrodka Wczasowo-Rehabilitacyjnego dla Osób Niepełnosprawnych w nadmorskim Lubiatowie. Ponadto Fundacja wspiera również finansowo i organizacyjnie inne organizacje non profit.

Nieprawdą jest, że rozpoczęcie budowy Ośrodka Terapeutyczno-Rehabilitacyjnego Dolina Słońca dla 200 niepełnosprawnych osób było wynikiem braku pomysłu na spożytkowanie „nadmiaru” pieniędzy.

Decyzja o budowie ośrodka została podjęta w 2005 r. (wtedy to Fundacja otrzymała od Fundacji im. Brata Alberta grunt o pow. 8 ha), mimo że wpłaty z 1 proc. w 2004 r. wyniosły 133 tys., a wartość całej inwestycji szacowana jest na około 21 mln zł (stan surowy).

Dla poparcia tezy o budowie niepotrzebnego „molocha” czy „kombinatu” autorka artykułu posiłkuje się opiniami ekspertów. Z cytowanych wypowiedzi wynika jednak jasno, że nie wiedzą, co komentują.

Polityka 48.2009 (2733) z dnia 28.11.2009; Do i od redakcji; s. 112
Reklama