Archiwum Polityki

Opinie

Aleksander Grad
minister skarbu, o stoczniach:
„– Co by Pan zrobił inaczej, gdyby mógł cofnąć czas?
– Ogłosiłbym upadłość tych stoczni pierwszego dnia, gdy zostałem ministrem skarbu. Byłoby to usprawiedliwione, bo skala zadłużenia jest liczona w miliardach. To PiS miałby wówczas problem, bo to dziedzictwo po ich rządach. I oni musieliby się tłumaczyć. Wychodzi na to, że naszym największym błędem jest to, że zdecydowaliśmy się ratować stocznie”.
(W rozmowie z Pawłem Rożyńskim, „Polska – Głos Wielkopolski”, 23 X)

 

Prof. Paweł Śpiewak


socjolog, o politykach z PO i PiS:
„Nie ma szczególnych różnic mentalnych i intelektualnych między parlamentarzystami z PO i PiS. I tu, i tam znaleźć można osoby utalentowane, ludzi z szerokimi horyzontami – i zwykłych szubrawców. Natomiast obie formacje są niemal tresowane we wzajemnej niechęci, walce, jakby nie idee, legitymacje partyjne ich różniły, ale wręcz pochodzenie od innych małp człekokształtnych”.
(„Tygodnik Powszechny”, 25 X)

 

Ks. Krzysztof Mądel SJ


jezuita, o etycznych standardach:
„– Waldemar Pawlak jest jednocześnie wicepremierem i prezesem Ochotniczej Straży Pożarnej, która otrzymuje miliony złotych z budżetu państwa. Czy wicepremier łamie standardy etyczne?
– To jest sytuacja moralnie naganna. Wicepremier reprezentuje tu jednocześnie dwie strony: stowarzyszenie i urząd publiczny, który to stowarzyszenie finansuje. W momencie kiedy objął funkcję publiczną, powinien natychmiast zrezygnować ze wszystkich funkcji w organizacjach społecznych. Inaczej zachodzi podejrzenie, że gdy dojdzie do sprzeczności interesów, będzie działał na niekorzyść strony publicznej.

Polityka 44.2009 (2729) z dnia 31.10.2009; Opinie; s. 107
Reklama