Archiwum Polityki

Paragraf 69

12 Złocieniecka Brygada Kawalerii Pancernej do Paktu Północnoatlantyckiego przystąpiła z marszu, bez specjalnych przygotowań. Piątek, 12 marca, był zwykłym dniem szkoleń. Nie grała orkiestra, nikt uroczyście nie przemawiał. O historycznym momencie przypominały jedynie biało-czerwone flagi na masztach. Codzienność wyznacza raczej paragraf 69, który dotyczy żołnierzy niedojrzałych emocjonalnie, którym trzeba uniemożliwić kontakt z bronią i ostrą amunicją.

Tuż przed Złocieńcem (w połowie drogi między Czaplinkiem i Drawskiem), kilometr w bok od drogi, wyrasta Budowo - wojskowe miasteczko: bloki mieszkalne, sklepy. Kilka ulic o typowych nazwach: Ułanów, Kosynierów, Pancerniaków. Za murem jednostka. O takich miejscach mówiło się kiedyś: zielony garnizon.

Skierowanie do Budowa traktowano jak zsyłkę. - Kiedy tu przyjechałem, miałem w oczach łzy - wspomina major Dariusz Woźniak, kierownik sekcji szkolenia. W rodzinnym Zgierzu życie tętniło, tu obowiązywał inny rytm. Daleki świat dostrzegało się na ekranie telewizora. Bliski świat - las, jezioro Krosino, błotnisty poligon, te same miejsca, te same twarze - na dłuższą metę stawał się nieznośnie monotonny.

Major Woźniak po 14 latach służby w Budowie dostał właśnie przeniesienie do Centrum Szkolenia Służby Wojskowo-Samochodowej w Pile. Żegna się z kolegami i nie ukrywa radości. Piła w porównaniu ze Złocieńcem to prawdziwa metropolia. Przenosiny zbiegają się w czasie z przystąpieniem Polski do NATO, dla majora ten zbieg okoliczności ma symboliczny wymiar. Już pewnie na zawsze zapamięta, że NATO to czas awansu z Budowa do Piły.

Jeździec bez głowy

- Budowo wraca do macierzy - zauważa zgryźliwie jeden z oficerów. W 1934 r. na rozkaz Hitlera w trzech punktach Rzeszy powstały ośrodki szkoleń dla młodych nazistów, tzw. ordensburgi (twierdze zakonne). W Nadrenii zbudowano Ordensburg Vogelsang, w Bawarii - Ordensburg Sonthofen, a nad jeziorem Krosino - Ordensburg Crossinsee, dzisiejsze Budowo.

Podczas wojny obiekt służył początkowo jako szpital wojskowy i sanatorium dla inwalidów wojennych. W 1945 r. w Ordensburg Crossinsee umieszczono sztab Grupy Armii Wisła. Szefem sztabu był sam Heinrich Himmler.

W marcu 1945 r. do twierdzy nad jeziorem Krosino wkroczyły wojska radzieckie.

Polityka 13.1999 (2186) z dnia 27.03.1999; Na własne oczy; s. 100
Reklama