Archiwum Polityki

Wypychanie Balcerowicza

Stało się, to było nieuchronne - wybuchł kolejny wewnątrzkoalicyjny kryzys. Zgodnie z przewidywaniami powodem stały się ustawy podatkowe, a napięcie spotęgował min. Jerzy Kropiwnicki swymi publicznie ogłoszonymi, czarnymi prognozami gospodarczymi.

Kryzys był więc w istocie rutynowy - te same powody, ci sami uczestnicy, te same różnice. Tyle że tym razem gwałtownie na wartości stracił złoty. Gospodarka nadal nie najlepiej znosi polityczne harce. Jest jednak i różnica - tym razem premier był bardziej stanowczy i wysłał ministra Kropiwnickiego na kilkutygodniowy urlop. Jeżeli w trakcie tego urlopu premier podjąłby decyzję o włączeniu wreszcie Rządowego Centrum Studiów Strategicznych w strukturę swej kancelarii, a tym samym uczynił z niego swe eksperckie zaplecze, można byłoby uznać, że sprawy nieco posunęły się do przodu, co jednak nie oznacza, że konfliktów w przyszłości nie będzie. Miny są pozakładane w wielu innych miejscach.

Trzy tygodnie temu AWS i UW podpisały aneks do umowy koalicyjnej, który miał służyć lepszemu rządzeniu, przede wszystkim unikaniu sytuacji, że koalicja i rząd nieustannie absorbują opinię publiczną swymi wewnętrznymi problemami. Bardzo szybko okazało się, że aneks sobie, a życie sobie. Na dobrą sprawę wydarzenia ostatnich tygodni stanowiły swego rodzaju antyaneks. Rząd na przykład miał mówić jednym głosem, a nadal mówi wieloma. I to nie tylko przy okazji prognoz gospodarczych Jerzego Kropiwnickiego. Nie jest przecież do końca jasne, co tak naprawdę spowodowało tę dziwną, gwałtownie rozpoczętą i równie gwałtownie przerwaną górniczą blokadę torów, jakie są efekty i koszty podpisanego wówczas porozumienia, dlaczego sygnowali je ministrowie AWS, bez udziału ministra finansów. Nie jest jasne dlaczego Rada Ministrów przez kilka posiedzeń z rzędu zapowiadała przyjęcie korekty programu restrukturyzacji górnictwa i następnie tego nie robiła.

Idąc dalej tropem ustaleń z aneksu wypada przypomnieć, że zapowiedziano w nich wyraźnie, iż AWS i UW "wprowadzą reformę podatkową zgodną z rządowymi projektami".

Polityka 45.1999 (2218) z dnia 06.11.1999; Wydarzenia; s. 17
Reklama