Archiwum Polityki

Głosy i glosy

Wróćmy do ciszy! Mam wrażenie, że Irlandia zatraciła duszę.
Sean Brady
prymas Kościoła katolickiego w Irlandii
Arcybiskup Brady uważa, że reputacja Irlandii jako narodu gościnnego i przyjaznego staje się tylko komercyjną fasadą, maską pokazywaną turystom. Winą za taki stan rzeczy obarcza wszechobecny cywilizacyjny szum. Ludzie izolują się od społeczeństwa. Arcybiskup proponuje, aby choć jeden dzień w tygodniu przeżyć w ciszy: wyłączać telewizor i telefon komórkowy. Prymas nie wyjaśnił, czy bicie dzwonów i sygnaturek kościelnych uważa za hałas.

 

M

ówił mi, że więźniowie są jak psy i jeśli pozwolę im uwierzyć, że są czymś więcej niż psami, stracę nad nimi kontrolę.
Janis Karpinski
amerykańska generał, która odpowiadała za irackie więzienie Abu Ghraib
Karpinski, która zeznaje przed sądem wojskowym w związku z maltretowaniem irackich więźniów w Abu Ghraib, uważa, że robi się z niej kozła ofiarnego. Twierdzi, że nie odpowiadała za przesłuchania w tym więzieniu, ponieważ prowadził je wywiad wojskowy. Pokazuje palcem na generała Geoffreya Millera, który kiedyś kierował amerykańskim obozem w Guantanamo. To on mówił, że więźniów należy traktować „jak psy”. No dobrze, ale czemu generał Karpinski nie próbowała ustalić, co na ten temat sądzi zwierzchnik i jej, i generała Millera – minister obrony Rumsfeld?

 

T

o nie jest ceremonia rojalistyczna, lecz symbol pojednania Francuzów z historią.
Karol Emanuel Bourbon-Parme
z rodu Burbonów, byłych monarchów Francji
W krypcie w podparyskiej bazylice Saint-Denis, gdzie spoczywają prochy królów, pochowano serce najmłodszego syna zgilotynowanego Ludwika XVI.

Polityka 26.2004 (2458) z dnia 26.06.2004; Świat; s. 42
Reklama