Archiwum Polityki

Rekordowe Metro

Wszystko wskazuje na to, że dwaj Januszowie – Józefowicz i Stokłosa – mogą wkrótce trafić do Księgi rekordów Guinnessa. Oto bowiem 17 czerwca ich wspólne dzieło – musical „Metro” – zagrane zostało

po raz 1200.

Jednocześnie nic nie wskazuje, by tytuł szybko miał zejść ze sceny. Imponujących liczb jest zresztą więcej. Choć nie ma precyzyjnych wyliczeń, organizatorzy szacują, że „Metro” obejrzało dotychczas ponad 1,2mln widzów.

Jest to więc najdłużej grany spektakl III RP, jego premiera odbyła się bowiem w styczniu 1991 r. Choć często nadużywa się w Polsce terminu „kultowy”, to jednak ta produkcja na ów tytuł z pewnością zasługuje. Opowieść o marzeniach i rozczarowaniach młodych ludzi, o ich miłościach i zdradach, o wchodzeniu w dorosłe życie, choć tak chłodno przyjęta na Broadwayu, w kraju ciągle przyciąga nowych miłośników, nadal grana jest przy pełnej widowni. Przez scenę przewinęło się już kilkuset aktorów i coraz rzadziej się pamięta, iż od tego musicalu zaczynali karierę m.in. Edyta Górniak, Katarzyna Groniec czy Dariusz Kordek. Przypadek „Metra” dowodzi, że nie trzeba stworzyć arcydzieła, by przejść do historii. Wystarczy wyczuć puls życia.

Polityka 26.2004 (2458) z dnia 26.06.2004; Kultura; s. 50
Reklama