Archiwum Polityki

Opinie

Jerzy Buzek
b. premier, o PO:
„– Czy teraz wypełni pan wreszcie deklarację i zapisze się do Platformy Obywatelskiej?
– Platforma zaprosiła mnie na swoje listy bez żadnych warunków. Nikt nie wspominał o tym, abym musiał zostać członkiem tej partii. Myślę, że ta dżentelmeńska umowa obowiązuje w dalszym ciągu. Myślę, że w najbliższym czasie nic się w tej materii nie zmieni”.
(W rozmowie z Witoldem Pustułką, „Dziennik Zachodni”, 16 VI)

 

Donald Tusk
przewodniczący PO, o eurowyborach i prezydencie Kwaśniewskim:
„– Te wyniki oznaczają również przegraną prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, bo jednak SLD i UP poniosły klęskę w tych wyborach?
– Prezydent Aleksander Kwaśniewski kończy swoją drugą kadencję w gorszej kondycji politycznej, niż można się było spodziewać. Tak, to jest na pewno przegrana, może nie samego prezydenta, ale formacji, którą wspiera, czasami z naruszeniem prezydenckiej neutralności. Tak, pan prezydent ma bardzo wyraźny powód, żeby się zastanowić nad rolą, którą odgrywa w Polsce”.
(W rozmowie w Radiu Zet, 14 VI)

 

Dr Jarosław Och
politolog z Uniwersytetu Gdańskiego, o frekwencji wyborczej:
„– A może wzorem niektórych krajów należałoby wprowadzić w Polsce obowiązek wyborczy?
– Zdecydowanie nie, chociaż w Polsce, ilekroć odbywają się wybory, pojawia się dyskusja co zrobić, aby frekwencja była wyższa. I oczywiście zawsze znajdują się tacy, którzy mówią, że najprostszym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie przymusu wyborczego. To nazywam szarlatanerią polityczną, ponieważ jest to droga na skróty.

Polityka 26.2004 (2458) z dnia 26.06.2004; Opinie; s. 102
Reklama