Archiwum Polityki

Piętnaście lat po. Bilans III RP

Kim jesteśmy? Dokąd idziemy?

15 lat temu 4 czerwca 1989 r. dwie trzecie dorosłych Polaków stawiło się w lokalach wyborczych podczas tzw. wyborów kontraktowych. Była to lekko uchylona furtka do demokracji. Państwo ciągle nazywało się Polska Rzeczpospolita Ludowa, władzę – już może nie niepodzielnie – ale nadal monopolistycznie sprawowała Polska Zjednoczona Partia Robotnicza.

Za sobą mieliśmy 45 lat oficjalnej budowy komunizmu pod przymusowym i zbrojnym parasolem ZSRR, kilka zrywów ku socjalizmowi z ludzką twarzą, odwilże i małe stabilizacje, procesy polityczne i otwarcia na Zachód, tajne policje i opozycję demokratyczną, oficjalną ideologię i praktykujący katolicyzm. Mieliśmy wreszcie doświadczenie Solidarności, stanu wojennego i Okrągłego Stołu. A co przed sobą?

Niosły nas nadzieje i marzenia, wspierały wątłe plany polityczne. Właściwie zaczęliśmy wędrówkę w nieznane. Dokąd zawędrowaliśmy? Nasz raport z 15-lecia III Rzeczypospolitej Polskiej nie będzie opowiadał jej krótkiej historii. Raczej bilansował dorobek, stan państwa, społeczeństwa i umysłów. Tak się złożyło, że III RP jako piętnastolatka staje się częścią jednoczącej się Europy. Z jaką wiedzą o samej sobie podejmuje się nowej roli na kontynencie, wśród państw wolnych, demokratycznych, zasobnych? Skąd wyszliśmy, gdzie jesteśmy, dokąd zmierzamy?

O odpowiedź poprosiliśmy twórców najnowszej historii, ojców założycieli nowego państwa oraz dociekliwych obserwatorów i analityków naszej rzeczywistości. Na koniec oddajemy głos opinii publicznej: prezentujemy wyniki zleconych przez nas badań ankietowych, oceniających minione 15-lecie.

Polityka 23.2004 (2455) z dnia 05.06.2004; s. 73
Reklama