Archiwum Polityki

Trójka z plusem

Ankieta Polityki: Jak oceniamy Trzecią Rzeczpospolitą?

Jesteśmy zadowoleni ze zmian, jakie nastąpiły w Polsce po 1989 r., ze wszystkich dziedzin najbardziej cenimy sobie osiągnięcia mediów, a za najbardziej zasłużonego Polaka dla Trzeciej Rzeczpospolitej uznaliśmy Lecha Wałęsę.

Tak przynajmniej to wygląda w świetle ankiety, którą przeprowadził na zlecenie „Polityki” TNS OBOP. Przy czym pozytywne opinie o przemianach w Polsce mają jednak, jak się wydaje, charakter trochę odświętny i aprobujący tak „dla zasady”. Tak to wygląda w świetle odpowiedzi na pozostałe pytania wymuszające u respondentów oceny bardziej szczegółowe i precyzyjne, głębiej wchodzące w otaczającą nas rzeczywistość.

Okazuje się, że obywatele nie widzą dla najmłodszego pokolenia więcej szans na udane życie w porównaniu z szansami, jakie miało pokolenie ich rodziców. Ten sceptycyzm rośnie zresztą z wiekiem, starsi więcej się o młodych boją (w grupach powyżej 40 lat odsetek tych, którzy uważają, że tych szans dzisiaj jest mniej, wyraźnie przekracza 50, a nawet 60 proc.). Młodzi zaś jakoś się jeszcze trzymają (w przedziale 18–29 lat połowa deklaruje zdecydowany optymizm). Myślenie dziećmi, ich interesem jest chyba najbardziej szczerym rodzajem deklaracji i odpowiedzialności. W Polsce, mimo różnych znaków na wodzie, z których wróżymy sobie wspaniałą przyszłość w Europie, występuje jednak wyraźny lęk przed tą przyszłością, mierzony właśnie strachem o dzieci i o ich szanse na udane życie.

Jakąś diagnozę tego psychologicznego stanu rzeczy odnaleźć można w innych miejscach ankiety, w ocenach dotyczących oglądu dziedzin życia społecznego, państwowego i publicznego, ich kondycji i stanu. Oceny te zostały bardzo charakterystycznie pogrupowane. Z zawodową radością odnotowaliśmy najwyższą pozycję mediów w tym swoistym rankingu użyteczności i sprawności.

Polityka 23.2004 (2455) z dnia 05.06.2004; s. 81
Reklama