Archiwum Polityki

Głosy i glosy

Nie może się skończyć na tym, że będziemy mieli śledztwo, czy wojna była słuszna, czy nie.
Tony Blair
premier Wielkiej Brytanii
Tony wyszedł świeżo z politycznych opałów: wygrał głosowanie parlamentarne w sprawie podwyżki czesnego w uczelniach publicznych i dostał rozgrzeszenie w raporcie lorda Huttona, stwierdzającym, że rząd nie okłamał obywateli w kwestii irackich broni masowego rażenia. Ale teraz opinia publiczna domaga się dochodzenia na temat wiarygodności informacji wywiadowczych dostarczanych rządowi. W USA zapowiedziano już śledztwo w tej sprawie, czas na Zjednoczone Królestwo. Blair się zgadza, ale pod warunkiem, by śledztwo nie zamieniło się w proces polityczny. Prześwietlanie pracy wywiadu – proszę bardzo, reszta jest polityką i od tego śledczym wara. Tu sędziami będą wyborcy.

 

W

 Europie chodzi o solidarność. Nie może być awangardy i drugiej ligi – to sprzeczne z duchem Unii Europejskiej.
Noelle Lenoir
minister do spraw europejskich w rządzie Francji
Dla nas ta mantra to nie nowość: dobijamy się o tego „ducha solidarności” od samego początku kryzysu nicejskiego. Ale kiedy magiczne zaklęcie przeciwko Europie dwóch prędkości wypowiada polityk z Paryża, trzeba nadstawiać uszu i zapamiętać. W Unii idzie ku politycznej odwilży, może zdążymy się dogadać nawet przed 1 maja?

 

B

yłem duchowym bankrutem, a to tak, jakbyś cierpiał na raka duszy.
Mel Gibson
aktor-reżyser, twórca głośnej „Męki Chrystusa”
Gibson zwierza się prasie amerykańskiej, że odrodził się religijnie i to zaprowadziło go do pracy nad filmem, o którym świat mówił jeszcze na długo przed premierą.

Polityka 7.2004 (2439) z dnia 14.02.2004; Świat; s. 46
Reklama