Archiwum Polityki

Polo na śniegu

Na utrzymanie kosztownych drużyn polo – każdy zespół musi mieć na przykład 24 specjalnie dobrane konie rasy criollo – mogą pozwolić sobie jedynie koronowane głowy, arystokracja i najwięksi biznesmeni. Na czym zatem dorobił się fortuny 43-letni rodak Marek Dochnal, którego drużyna właśnie zdobyła w St. Moritz mistrzostwo świata na śniegu?

To on tworzył Polkomtel, reprezentował światowe koncerny w największych przetargach ostatnich lat: na dostawę samolotu wielozadaniowego dla armii, na prywatyzację Polskich Hut Stali i zakładów energetycznych Stoen, teraz interesuje się Rafinerią Gdańską. We władzach jego spółek zasiadali politycy, przedstawiciele służb bezpieczeństwa, ale i bohaterowie wielkich afer lat 90., jak Siergiej Gawriłow, wydalony w 1997 r. z Polski w związku z podejrzeniem o pranie brudnych pieniędzy i szpiegostwo na rzecz Rosji.

Jesienią 2002 r., kiedy rozstrzygały się losy przetargu na samolot wielozadaniowy dla polskiego lotnictwa, nieznana wśród osób zajmujących się sprawami obronności kraju Fundacja Atlantycka zorganizowała w warszawskim hotelu Sheraton konferencję „Obronność a uwarunkowania geopolityczne Polski”. Wśród mówców znaleźli się: Tadeusz Iwiński – sekretarz stanu w Kancelarii Premiera, Jerzy Jaskiernia, Janusz Onyszkiewicz – były minister obrony narodowej, Kazimierz Sikorski – doradca szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Na widowni zasiedli m.in. ówczesny minister skarbu Piotr Czyżewski, Paweł Pruszyński – wiceszef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Mariusz Nawolski – dyrektor departamentu spraw obronnych i ochrony informacji niejawnych Ministerstwa Gospodarki.

Uczestnicy konferencji, z którymi rozmawialiśmy, przyznawali, że przybyli na nią, bo jej współorganizatorem był Instytut Problemów Strategicznych, fundacja, która w środowiskach związanych z obronnością i bezpieczeństwem państwa ma już ugruntowaną pozycję.

IPS (dawniej Instytut Problemów Bezpieczeństwa) został zarejestrowany w 1998 r. Wśród jego założycieli byli czołowi politycy lewicy i dawni oficerowie UOP i WSI. Obecnie prezesem IPS jest Jerzy Jaskiernia, a radzie fundacji przewodniczy Zbigniew Siemiątkowski (szef Agencji Wywiadu).

Polityka 6.2004 (2438) z dnia 07.02.2004; Kraj; s. 28
Reklama