Archiwum Polityki

Opinie

Zyta Gilowska
z-ca przewodniczącego sejmowej komisji finansów publicznych, o spartaczonych ustawach:
„– Wolą większości ciężar naszej pracy kierowano przez ostatnie dwa lata na ustawy nic niewarte, np. o abolicji podatkowej, deklaracjach majątkowych, Narodowym Funduszu Zdrowia. Tygodni oczekiwania na głosowanie ustawy o podatku od towarów i usług (VAT) nie wypełniały staranne prace legislacyjne. Ujawniło się to, gdy trzeba ją było szybko uchwalić, a produkt, który opuścił podkomisję, był marnej jakości. Jak się skończyło, wszyscy widzimy.
To niekompetencja czy nadmiar interesów partyjnych?
– Fatalna organizacja pracy i brutalna presja lobbystów, często ukrytych pod płaszczykiem »ekspertów«. Pod hasłem »musimy szybko dostosować się do norm prawa unijnego« zmienia się mnóstwo ustaw. Powiem uczciwie, że nie jestem w stanie dotrzymać kroku tej lawinie. Jeżeli czytam jeden projekt ustawy, zastanawiając się nad jego konsekwencjami, szeregiem innych zajmuję się pobieżnie lub wcale”.
(W rozmowie z Anną Mateją, „Tygodnik Powszechny”, 21 III)

 

Gromosław Czempiński
b. szef Urzędu Ochrony Państwa, o naszym bezpieczeństwie:

„– Polska znajduje się na celowniku terrorystów. Czy zamach w naszym kraju jest nieuchronny?
– Nie powiedziałbym tak, choć przeprowadzenie zamachu jest możliwe. Przed atakiem w Hiszpanii takie prawdopodobieństwo oceniałem na 35 proc. Teraz groźba jest bardziej realna, bo terroryzm zbliżył się do naszych granic. Prawdopodobieństwo zamachu szacuję na 50 proc.”.
(W rozmowie z Krzysztofem Katką, „Dziennik Bałtycki”, 15 III)

 

Ireneusz Jabłoński
ekonomista z Centrum im.

Polityka 13.2004 (2445) z dnia 27.03.2004; Opinie; s. 112
Reklama