Archiwum Polityki

Opinie

Jan Nowak-Jeziorański
były szef Radia Wolna Europa, o udziale Polski w okupacji Iraku:
„– Panie redaktorze, 25 milionów dolarów dokładamy za współokupację Iraku. Kupujemy w Stanach Zjednoczonych samolot. Do dziś nie wiemy, jak wygląda związany z tym offset, czyli amerykański wkład w polską gospodarkę. W kwestii wiz między Stanami Zjednoczonymi a Polską nic się nie zmienia. Czy warto naprawdę być przyjacielem Stanów Zjednoczonych?
– Moim zdaniem prawda narzuca się sama przez się. Wyobraźmy sobie, że Stany Zjednoczone opuszczają Europę, przestają się nią interesować. Wówczas jak wygląda Europa? Europa zdominowana przez Niemcy i Francję. Czy to będzie Europa bezpieczna dla nas? To leży w naszym interesie. Natomiast czy opłacało się rzeczywiście, czy to jest w naszym interesie, żeby wysyłać tam wojsko? Turcja, która nie wysyła wojska, otrzymuje bardzo dużą sumę pieniędzy za samo umożliwianie dostępu – 7 miliardów dolarów. Ile zagwarantowała sobie Polska? Czy są jakiekolwiek kontrakty czy umowy, które by gwarantowały, że ta impreza nam się opłaci? Nie ma żadnych. (...) Ja jestem przeciwnikiem ślepego antyamerykanizmu, ale także przeciwnikiem ślepego proamerykanizmu”.
(W rozmowie z Tomaszem Skorym, Radio RMF FM, 25 IX)

 

Adam Słomka
były poseł i były przewodniczący KPN, o sobie:

„– Z czego pan się utrzymuje?
– Między innymi ze składania komputerów.
– To dobre zajęcie?
– Nie narzekam. Da się wyżyć. (...) moja oferta, póki co, skierowana jest do przyjaciół i znajomych, głównie byłych działaczy KPN i członków Ruchu Obrony Bezrobotnych.
Czy pańska działalność jest zarejestrowana w Urzędzie Skarbowym?

Polityka 40.2003 (2421) z dnia 04.10.2003; Opinie; s. 98
Reklama