Jedni chcą integracji w tempie prawie ekspresowym, drudzy – powolniejszym, dlatego Europa powinna postępować rozważnie.
Bertie Ahern
premier Irlandii, rotacyjny przewodniczący Unii Europejskiej
Ahern skrytykował szefa Komisji Europejskiej Romano Prodiego za sugestie, że Unia może pracować po rozszerzeniu na dwóch prędkościach. Ahern uważa, że prowadziłoby to w praktyce do podziału w Unii. Nie chodzi bynajmniej tylko o system głosowania w Radzie Europejskiej, lecz o sprawy bardziej zasadnicze: o dalszy kierunek integracji. Irlandia, która objęła przewodnictwo UE po Włoszech, chce zająć się m.in. rokowaniami akcesyjnymi z Bułgarią i Rumunią oraz członkostwem Turcji.
R
ozpad Iraku jest nie do przyjęcia dla całego regionu.
Baszar al-Asad
prezydent Syrii
Obalenie Saddama Husajna toruje drogę rzeczom jeszcze niedawno nie do pomyślenia. Syria i Turcja były z sobą od dawna na bakier na tle kwestii kurdyjskiej i w związku z współpracą turecko-izraelską. Teraz Syria wydała Turcji jej obywateli podejrzanych o niedawne ataki terrorystyczne w Stambule i przymyka oczy na sojusz Ankary z Tel Awiwem, a prezydent Asad po raz pierwszy w historii odwiedził Turcję. Damaszek łączy dziś z Ankarą przyszłość Iraku: oba kraje mają mniejszości kurdyjskie i nie chcą niepodległego Kurdystanu, który mógłby powstać na gruzach Iraku.
M
amy mandat od narodu, żeby posprzątać nasz kraj.
Michael Saakaszwili
prezydent-elekt Gruzji
Politycy w krajach pokomunistycznych lubią obiecywać wielkie sprzątanie. Ale z tą metaforą są dwa kłopoty: pierwszy, że wyborcy ją zapamiętują, a drugi, że do sprzątania trzeba mieć dryg i miotłę.