Archiwum Polityki

Głosy i glosy

To silny sygnał dla wielu kobiet, a i dla niektórych mężczyzn.
Norbert Lammert
przewodniczący Bundestagu
Angela Merkel śpiewająco wygrała głosowanie w parlamencie i została oficjalnie pierwszą w historii Niemiec kobietą kanclerzem. Pierwszą wizytę zagraniczną złożyła w Paryżu, skąd poleciała do Brukseli – i to też jest sygnał, że pani kanclerz wierzy w sojusz niemiecko-francuski jako podstawę pokojowej Europy. Pierwsza kobieta kanclerz to istotnie mocna rzecz, za to w Europie słabnie wiara, że oś Berlin–Paryż udźwignie dziś Unię Europejską.

 

S

iedzimy tu i marnujemy czas.
Karel de Gucht
belgijski minister spraw zagranicznych
Ministrowie spraw zagranicznych UE tracą cierpliwość, co w ich zawodzie jest raczej rzadkie. Ale trudno się dziwić: chodzi o wyjście z impasu budżetowego. Przewodniczący Unii w tym półroczu Brytyjczycy obiecują, że kompromis będzie, ale kłopot w tym, że jego osiągnięcie zależy też od tego, czy właśnie sam Londyn zgodzi się zrezygnować choćby z części swego upustu – bagatela, 5,7 mld euro – nie żądając w zamian zasadniczej rewizji polityki subsydiów rolniczych. Czas ucieka – ostrzegł szef Komisji Europejskiej José Barroso – sprawa robi się naprawdę poważna.

 

M

ogę współpracować nawet z Marsjanami, jeśli to pomoże mi przeforsować ustawy korzystne dla kraju.
Jiřzi Paroubek
premier Republiki Czeskiej
Paroubek został premierem po dymisji zamieszanego w afery swego poprzednika Stanislava Grossa. Niemal od razu zyskał sympatię Czechów. Ale miłość osłabła, kiedy wyszło na jaw, że i Paroubek może być zamieszany w skandale korupcyjne.

Polityka 48.2005 (2532) z dnia 03.12.2005; Świat; s. 46
Reklama