Archiwum Polityki

Wybory po wyborach

Czy Polacy, znając wynik wyborów, dziś głosowaliby inaczej? Czy tęsknota za silnym i sprawnym rządem sprawiłaby, że koalicja SLD-UP jednak dostałaby teraz mandat na samodzielne rządzenie? Czy ewentualne przyspieszone wybory mogłyby zmienić skład parlamentu i w jaką stronę?

W tydzień po wyborach Ośrodek Badania Opinii Publicznej przeprowadził specjalnie na zlecenie „Polityki” badanie preferencji wyborczych. Zadaliśmy respondentom (próba reprezentatywna dla Polaków w wieku 18 lat i więcej) pytanie: znając wyniki wyborów do Sejmu, na kogo, kandydata jakiej partii lub ugrupowania, głosował(a)by Pan(i) teraz? Wyniki zamieszczamy obok. Okazało się, że koalicja SLD-UP bardzo szybko powróciła do swojej pozycji w rankingach z czasów, kiedy miała najlepsze przekraczające 50 proc. notowania, na drugie miejsce wysunęła się będąca w zdecydowanej ofensywie Samoobrona, zyskuje też Prawo i Sprawiedliwość. Spośród ugrupowań, które znalazły się w Sejmie, nieco tracą Platforma Obywatelska, Liga Rodzin Polskich i Polskie Stronnictwo Ludowe, nadal tracą wielcy przegrani tych wyborów, czyli AWSP i Unia Wolności.

Badanie OBOP zawiera też informacje (zestawione na podstawie tzw. metryczek), jak w tygodniu powyborczym zmieniły się preferencje poszczególnych grup wyborców. Otóż wzrost poparcia dla SLD-UP najsilniejszy jest wśród ludzi młodych w wieku 18-24 lata (o 8 pkt. proc., do poziomu 56 proc.), uczniów i studentów. Wyraźnie, bo o 10 pkt. proc., wzrosło też poparcie dla SLD w grupie prywatnych przedsiębiorców i gospodyń domowych oraz mieszkańców dużych miast, natomiast spadło – co ciekawe – na wsi, wśród ludzi starszych, powyżej 65 roku życia i w grupie robotników. Ten ubywający elektorat przesunął się głównie w stronę Samoobrony, która jednak równocześnie zanotowała wyraźny (7-punktowy) przyrost poparcia wśród młodzieży. Już 38 proc. rolników głosowałoby na Samoobronę (na SLD – 31 proc., na PSL – 15 proc.). Młodych wyborców ubyło Platformie Obywatelskiej (minus 7 pkt.), ale za to zwiększyło się poparcie dla PO w grupie wiekowej 45–54 lat.

Polityka 41.2001 (2319) z dnia 13.10.2001; s. 20
Reklama