Archiwum Polityki

Tydzień na świecie

Po 12 dniach władze chińskie zwolniły 24-osobową załogę amerykańskiego samolotu zwiadowczego EP-3, (na fot.) który został zmuszony do lądowania na wyspie Hainan. Wcześniej doszło w powietrzu do kolizji z chińskim myśliwcem – samolot ten został zniszczony, a jego pilot zginął. Strona chińska domagała się oficjalnych przeprosin i przyznania się Amerykanów do winy. Skończyło się na wyrazach ubolewania przesłanych przez prezydenta George’a Busha. Amerykański samolot pozostał na wyspie.

Kuba.

„Zjednoczony pod przewodnictwem prezydenta Fidela Castro naród kubański toczy ciężką walkę o lepszą przyszłość. Życzymy mu kolejnych sukcesów na drodze do socjalizmu” – powiedział podczas wizyty w Hawanie chiński przywódca Jiang Zemin.

Tadżykistan.

W Duszanbe zabity został wiceminister spraw wewnętrznych Habib Sanginow. Jego samochód został ostrzelany. Sanginow związany był z opozycją islamską i wszedł do rządu w ramach porozumienia pokojowego zawartego w 1997 r. Nie wszyscy islamiści poszli na współpracę z władzami, część ukryła się w górach i walczy do dziś, wspierana przez talibów rządzących sąsiednim Afganistanem.

RPA.

Co najmniej 47 osób zginęło podczas tragicznych wydarzeń na stadionie Ellis Park w Johannesburgu. Na stadion, przewidziany dla 68 tys. widzów, na mecz dwóch najpopularniejszych w RPA drużyn piłkarskich wpuszczono 120 tys. kibiców.

Turcja.

Podczas antyrządowej manifestacji w stolicy, Ankarze, doszło do gwałtownych starć z policją. 70 tys. manifestantów protestowało przeciwko polityce gospodarczej rządu i domagało się dymisji premiera Bulenta Ecevita. Manifestacjie odbyły się także w Stambule i Izmirze.

Polityka 16.2001 (2294) z dnia 21.04.2001; Tydzień na świecie; s. 14
Reklama