Archiwum Polityki

Tydzień na świecie

Prezes Europejskiego Banku Centralnego Wim Duisenberg zaprezentował we Frankfur-cie, jak ostatecznie będą wyglądały banknoty euro, które wejdą do obiegu 1 stycznia 2002 r. Szczegóły rozwiązań graficznych były dotychczas trzymane w tajemnicy, aby utrudnić zadanie fałszerzom. Nasz konkurs „Zaprojektuj polskie euro” – s. 60.

Australia


433 azjatyckich uchodźców uratowanych z morza przez norweski frachtowiec „Tampa” po katastrofie indonezyjskiego promu zostanie przewiezionych do Portu Moresby w Papui-Nowej Gwinei, a stamtąd trafią do Nowej Zelandii i do Republiki Nauru. Australia odmówiła przyjęcia rozbitków, a jej okręty otoczyły „Tampę”, gdy znalazła się na australijskich wodach terytorialnych. Postawa Australii wywołała wiele protestów obrońców praw człowieka, z kolei ponad 60 proc. ankietowanych Australijczyków poparło twardą postawę premiera Johna Howarda. Na fot. australijski okręt „Manoora” przypłynął po rozbitków.

Korea Północna


Władze w Phenianie zaproponowały Korei Południowej wznowienie rozmów pokojowych, przerwanych wiosną tego roku. Wcześniej południowokoreański rząd był krytykowany za zbytnie ustępstwa wobec drugiej strony, a parlament właśnie uchwalił wotum nieufności wobec ministra do spraw zjednoczenia.

Rosja


Na wniosek premiera Michaiła Kasjanowa zostaną pilnie wprowadzone zmiany do podręczników historii. Zdaniem premiera zbyt gloryfikują one czasy ZSRR i nie ukazują sukcesów Rosji postradzieckiej, a zwłaszcza w zbyt czarnym świetle przedstawiają wyniki rynkowych reform gospodarczych i nie wspominają o prezydenturze Władimira Putina.

Jugosławia


Sąd w Hadze odrzucił skargę byłego prezydenta Slobodana Miloszevicia, iż jest nielegalnie przetrzymywany w areszcie Trybunału do spraw Zbrodni w byłej Jugosławii.

Polityka 36.2001 (2314) z dnia 08.09.2001; Tydzień na świecie; s. 14
Reklama