Archiwum Polityki

Kto pokieruje Platformą

Kto wraz z Donaldem Tuskiem będzie rządził PO? Partia nie zwołała jeszcze Rady Krajowej, która wybiera władze. Walka o wpływy między Janem Rokitą a Donaldem Truskiem przybiera na sile. Rokita (sam miałby zostać szefem klubu parlamentarnego PO) nie chce, by sekretarzem generalnym był ponownie Grzegorz Schetyna. Forsuje na to stanowisko posła ze Szczecina Sławomira Nitrasa. Tuskowi zależy jednak na Schetynie i prawdopodobnie będzie się przy nim upierać. Zgodnie ze statutem partii, to właśnie przewodniczący wskazuje sekretarza i skarbnika Radzie Krajowej. Nitras mówi: – Przewodniczący nie złożył mi żadnej propozycji. Schetyna: – Sekretarz, to jest decyzja Tuska, poparta głosami Rady Krajowej.

Rada Krajowa to 339-osobowe grono składające się z parlamentarzystów, delegatów i dwóch szefów regionów. Uzyskanie jej akceptacji może się Tuskowi powieść. W zamian za stanowiska w zarządzie partii, Schetynę mogą poprzeć najsilniejsze regiony. Mówi się, że we władzach PO znajdą się Tomasz Tomczykiewicz ze Śląska (ok. 45 członków Rady Krajowej), Waldy Dzikowski z Wielkopolski (ok. 30 członków). Schetynę poprze zaś Dolny Śląsk (ok. 30 głosów). Jest prawie pewne, że wiceszefem Platformy zostanie Jacek Saryusz-Wolski, eurodeputowany z Łodzi. Pewne jest także, że do zarządu będzie kandydował Nitras: – Dostałem poparcie regionu i to są fakty – tłumaczy.

Od dłuższego czasu mówiło się, że w zarządzie PO znajdzie się Bronisław Komorowski. Nie wystartował do stanowiska przewodniczącego przeciw Tuskowi, mógł więc liczyć na wdzięczność. Jednak po emisji w TVN filmu nakręconego przez Jana Artymowskiego, wyrzuconego z PO „piskorczyka”, na którym Komorowski wyraża mu współczucie, mówiło się, że w zarządzie znajdzie się Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Polityka 24.2006 (2558) z dnia 17.06.2006; Ludzie i wydarzenia; s. 15
Reklama