Archiwum Polityki

Polityka i obyczaje

W dalszym ciągu nie wiadomo, kto wymyślił Ubekistan. Prof. Zybertowicz zarzeka się, że to nie on, pojawiła się sugestia, że nieżyjący od wielu lat poeta Bierezin, ale i to nie jest pewne. Nową hipotezę ogłosił w „Rzeczpospolitej” Jerzy Targalski (Józef Darski), członek Zarządu Polskiego Radia, który używa pojęcia Ubekistan w swej publicystyce, ale do autorstwa też się nie przyznaje: „Ja tylko je rozpowszechniłem, natomiast twórcą, według moich informacji, jest Andrzej Gwiazda”.

Jak obliczył „Fakt”, Andrzej Lepper występując po raz pierwszy w roli wicepremiera kosztował państwo polskie ponad milion złotych! Na ochronę, którą miał na okrągło, poszło ponad 400 tys., do tego trzeba dodać wyceniony na ponad 100 tys. koszt utrzymania limuzyn (obsługiwały go najpierw trzy samochody, a potem pięć), następnie – 90 tys. na zagraniczne podróże, 210 tys. kosztowały loty rządowymi samolotami po kraju. I jeszcze drobiazg, pensje Leppera i świty – 210 tys. zł.

Zdesperowana czytelniczka „Życia Warszawy” pod wrażeniem powrotu Leppera do rządu: „No nie! Ja z takiego państwa występuję. Oddajcie mi wszystkie składki na moją emeryturę, rozliczcie z NFZ koszty mojego leczenia (a nie było ich dużo) i żegnam was”.

Lech Wałęsa przyznał w telewizyjnej rozmowie (TV 4) z Piotrem Semką, że w jego otoczeniu zrodził się pomysł utworzenia partii zdrowego rozsądku. Sam b. prezydent, choć nie wątpi, że zagroziłaby ona kilku istniejącym ugrupowaniom, nie pali się do roboty. „Jestem w stanie to zorganizować – powiedział – tylko nie bardzo mi się chce”.

Wznowił działalność kabaret Pod Egidą, o czym jego szef Jan Pietrzak powiadomił z radością czytelników „Tygodnika Solidarność”, przypominając jednak po raz kolejny, że jest prześladowany przez publiczną TVP: „Zwracam uwagę, że programy kabaretu Pod Egidą są w wolnej Polsce zakazane w telewizji.

Polityka 43.2006 (2577) z dnia 28.10.2006; Polityka i obyczaje; s. 130
Reklama