Archiwum Polityki

Tydzień na świecie

Antyprezydencka manifestacja w Kijowie przerodziła się w ciężkie starcia z policją. Co najmniej 200 osób zostało aresztowanych pod zarzutem próby zamachu stanu. Demonstranci usiłowali nie dopuścić do złożenia wieńca pod pomnikiem Tarasa Szewczenki przez Leonida Kuczmę, przedzierali się przez kordony policyjne, rzucali butelkami i kamieniami, a budynek MSW obrzucili jajkami. Policja potraktowała ich bardzo brutalnie, następnie przez wiele godzin wyłapywała demonstrantów. Opozycja zarzuca Kuczmie, iż jest zamieszany w zabójstwo niezależnego dziennikarza Georgija Gongadze i domaga się ustąpienia prezydenta. Kuczma oświadczył, że demonstranci „podcinają drzewo ukraińskiej państwowości” i że nie ma zamiaru podać się do dymisji.

Kanada.

Nowy szef rządu francuskojęzycznej prowincji Quebec Bernard Landry, znany z radykalnych poglądów separatystycznych, zapowiedział, że dwa najważniejsze cele stojące przed jego rządem to walka z ubóstwem i niepodległość Quebecu.

Chile.

Sąd Apelacyjny w Santiago złagodził oskarżenie wobec gen. Augusto Pinocheta. 84-letni były dyktator nie będzie odpowiadać za to, że zlecał morderstwa polityczne, ale za zacieranie śladów zbrodni i krycie sprawców.

Izrael.

Palestyński snajper oddał dwa strzały w kierunku świeżo zaprzysiężonego ministra obrony Benjamina Ben Eliezera, gdy ten przebywał w Strefie Gazy. Ministrowi nic się nie stało. Nowy premier Ariel Szaron zwrócił się z listem do przywódcy Autonomii Palestyńskiej Jasera Arafata, w którym zaproponował „spotkanie w najbliższej przyszłości”. Wcześniej zapowiadał, że nie podejmie rozmów pokojowych, póki Palestyńczycy nie zaniechają przemocy i terroru.

Bośnia i Hercegowina.

Od 1 czerwca do 30 września 2001 r.

Polityka 11.2001 (2289) z dnia 17.03.2001; Tydzień na świecie; s. 14
Reklama