Archiwum Polityki

Wujek w komiksie

Na 25 rocznicę pacyfikacji kopalni Wujek, gdzie 16 grudnia 1981 r. zginęło 9 górników, a kilkudziesięciu zostało rannych, Region Śląsko-Dąbrowski NSZZ Solidarność chce wydać komiks poświęcony tym tragicznym wydarzeniom. Publikacja powstaje w poznańskim wydawnictwie Zin Zin Press, które wcześniej wypuściło komiksy poświęcone m.in. życiu i śmierci ks. Jerzego Popiełuszki i wydarzeniom Czerwca 1956 r. w Poznaniu. Solidarność uznała, że komiksowa forma jest obecnie najbardziej nośna i najlepiej przemawia do młodzieży.

Czarno-biały komiks i pokazywać będzie historię z punktu widzenia strajkujących górników. Jerzy Wartak, jeden z przywódców strajku w kopalni, mówi „Polityce”, że jest zdegustowany tym pomysłem: – Dla mnie, dobiegającego sześćdziesiątki człowieka, komiks kojarzy się z czymś banalnym albo frywolnym. Jest to za lekka forma, aby pokazywać przez ten pryzmat śmierć górników. Obrazki i dymki nie przybliżą nas do prawdy.

Z kolei nic złego w komiksie nie widzi Janina Stawisińska, matka najmłodszego zastrzelonego górnika – 21-letniego Janka. Mówi, że każda forma jest dobra, jeśli tylko utrwala pamięć o Wujku.

Przed Sądem Okręgowym w Katowicach trwa trzeci proces w sprawie Wujka. We wrześniu prawdopodobnie zapadnie wyrok.

Polityka 33.2006 (2567) z dnia 19.08.2006; Ludzie i wydarzenia; s. 16
Reklama