Archiwum Polityki

Człowiek na planecie

[warto mieć w biblioteczce]

Charles Jonscher: Życie okablowane. Warszawskie Wydawnictwo Literackie Muza. Warszawa 2001, s. 339

„W 1943 r. prezes IBM Thomas Watson przewidywał, że światowe zapotrzebowanie na komputery wyniesie pięć egzemplarzy, a żaden z nich nie zostanie zamówiony przez sektor biznesu. (...) Jeszcze w 1977 r. Ken Olson, prezydent Digitalu, powiedział: »Nie ma żadnego powodu, aby każdy człowiek posiadał w swoim domu komputer«”.

Te smakowite zdania z książki Charlesa Jonschera pokazują, jak prognozy ekspertów rozminęły się z rzeczywistością. A takich konfrontacji w „Życiu okablowanym” jest więcej: Jonscher sumiennie przedstawia zarówno złudzenia technofilów i ich marzenia o stworzeniu „sztucznej inteligencji” dorównującej ludzkiemu mózgowi, jak i pesymistyczne wizje technofobów, którzy przewidywali, że świat współczesny zostanie ostatecznie zdominowany przez maszyny.

Opisuje, jaką rewolucję wywołało stworzenie układu scalonego, jak okablowaliśmy naszą planetę, wreszcie – jak nowe technologie wpływają na rozwój Nowej Ekonomii, nie przypadkiem nazywanej e-gospodarką. Jednak największą zaletą książki Jonschera jest jej ton: rzeczowy, spokojny, precyzyjny, wolny od dogmatycznych założeń, które znajdujemy choćby w „Cyfrowym życiu” Nicolasa Negroponte czy „Drodze do przyszłości” Billa Gatesa. Niekiedy „Życie okablowane” pisane jest zbyt technicznym językiem, ale tę przypadłość można wybaczyć autorowi przez lata projektującemu oprogramowanie i sprzęt komputerowy.

[lektura obowiązkowa]
[warto mieć w biblioteczce]
[nie zaszkodzi przeczytać]
[tylko dla znawców][czytadło][złamane pióro]

Polityka 24.2001 (2302) z dnia 16.06.2001; Kultura; s. 55
Reklama