Archiwum Polityki

Tydzień na świecie

Znów seria zamachów i akcji odwetowych w Izraelu: zginęło kilkanaście osób; tym razem Izrael użył myśliwców bombardujących i śmigłowców. Sekretarz generalny ONZ Kofi Annan określił odwet izraelski jako „nieproporcjonalny”, a korespondentka telewizji BBC oceniła, że konflikt izraelsko-palestyński „zbliża się do punktu, od którego nie będzie już odwrotu”.

Wielka Brytania.

W toku kampanii wyborczej laburzystowski wicepremier John Prescott uderzył manifestanta, który wcześniej z bliskiej odległości rzucił w niego jajkiem. Prescott twierdzi, że działał w samoobronie; opozycja uważa, że polityk powinien zachować spokój nawet wtedy, kiedy zostanie sprowokowany.

Francja.

Program telewizji M6 – „Historia z poddasza”, francuska wersja „Big Brothera”, pobił rekord oglądalności gromadząc przy telewizorach 7,7 mln widzów. Z drugiej strony wywołał oburzenie elity kulturalnej kraju, która posługuje się terminem television poubelle (telewizja-śmietnik), demonstracje uliczne, a nawet skłonił czołową francuską stację TF1 do złożenia skargi do władz krajowych i próby zablokowania emisji.

Białoruś.

Prezydent Aleksander Łukaszenko w przemówieniu na Ogólnobiałoruskim Zjeździe Ludowym oskarżył NATO o szanta-żowanie jego kraju w przededniu wyborów prezydenckich. Polska – według jego oceny – jest przedpolem ataku wojsk NATO na Białoruś, ale „Rosja nie da rzucić Białorusi na kolana”.

Rosja.

Minister spraw zagranicznych Igor Iwanow złożył wizytę w Waszyngtonie oświadczając, że mimo różnic w poglądach „Rosja i USA są gotowe do owocnej i konstruktywnej współpracy”. Oba kraje będą kontynuować rozmowy na temat obrony antyrakietowej.

Polityka 21.2001 (2299) z dnia 26.05.2001; Tydzień na świecie; s. 14
Reklama