Premier chce zniszczyć konsens, który dał nam 30 lat demokratycznej stabilności i to z czysto osobistego powodu.
Juan Costa
były minister, poseł hiszpańskiej Partii Ludowej
Premier Hiszpanii José Luis Zapatero forsuje ustawę, która będzie prowadzić do rehabilitacji ofiar wojny domowej (1936–1939) i późniejszej dyktatury generała Franco. Konserwatywna Partia Ludowa sprzeciwia się projektowi, argumentując, że „pakt milczenia” o przeszłości lepiej przysłużył się rozwojowi Hiszpanii. W swojej wypowiedzi Costa czyni aluzję do tragedii w rodzinie premiera. Dziadek Zapatero został rozstrzelany przez frankistów. Obserwatorzy podkreślają, że nowe pokolenie (premier ma 47 lat) nie czuje się związane kompromisami politycznymi z 1978 r., które zrodziły demokratyczną konstytucję.
•
Żadna z zapowiadanych katastrof nie nastąpiła.
Robert Fico
premier Słowacji
Napiętnowany przez europejskich socjalistów z powodu swego sojuszu z populistami i nacjonalistami Fico ma powody do zadowolenia. Powstrzymał liberalne reformy, czyli spełnił oczekiwania swoich wyborców, i utrzymał wysoki wzrost gospodarczy, a więc zasłużył sobie na podziw Europy.
•
Liczba Amerykanów zabitych przez terrorystów od 1960 r. jest taka sama jak liczba osób, które zginęły w tym samym okresie w wypadkach spowodowanych przez jelenie.
John Mueller
amerykański naukowiec z uniwersytetu w Ohio
Mueller twierdzi, że decyzje obecnego rządu uparcie walczącego z terroryz-mem doprowadziły do zdeformowania amerykańskiej polityki zagranicznej, a na scenie krajowej do drastycznego zaostrzenia środków bezpieczeństwa. A przecież nie tylko terroryści zagrażają Ameryce. Co więcej, wielu polityków buduje swoją popularność żerując na rozmaitych obawach Amerykanów.