Archiwum Polityki

Słucham?

Zapraszamy do odwiedzenia witryny www.telezdrowie.pl stworzonej przez Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu we współpracy z inżynierami z Politechniki Gdańskiej. To pierwszy w Polsce portal telemedyczny, który zawiera multimedialne programy przeznaczone do diagnostyki, leczenia i rehabilitacji wad słuchu, głosu, mowy i wzroku. Dziś możemy zapoznać się z dostępnymi w portalu systemami, a są to „Słyszę...”, „Tinnitus...” „Aparatowanie...”, „Mówię...”. Systemy te pracują na komputerze PC z kartą dźwiękową.

System „Słyszę...” jest multimedialnym programem komputerowym przeznaczonym do badania słuchu, przede wszystkim u dzieci i młodzieży. Badania słuchu oparte są na automatycznej analizie ankiety wypełnionej przez pacjenta, na testowaniu zrozumiałości mowy w szumie oraz na tzw. badaniu audiometryczne.

Do prowadzenia badań potrzebne są słuchawki audiometryczne oraz kalibrator, który jest niewielkim urządzeniem elektronicznym. Do badań orientacyjnych wystarczy jednak zwykły zestaw słu-chawkowy i kalibracja za pomocą funkcji dostępnej w programie.

Obsługa systemu jest bardzo prosta. Jego działanie przypomina poruszanie się po Internecie. Jeśli komputer, na którym uruchamiany jest system „Słyszę...”, podłączony jest do Internetu, można także korzystać z dodatkowych usług, np. z kontaktu przez pocztę elektroniczną z autorami systemu.

System „Tinnitus...” – elektroniczna diagnostyka szumów usznych i zestaw komputerowych narzędzi ułatwiających rehabilitację osób mających problemy z szumami usznymi. Serwis ten przeznaczony jest zarówno dla dzieci, młodzieży jak i dla dorosłych. Znajdują się tam przykładowe pliki zawierające dźwięki umożliwiające porównanie ich z dźwiękami słyszanymi przez osoby z szumami usznymi. Z serwisu można pobrać dźwięki maskujące szumy uszne i załadować je do miniaturowego odtwarzacza elektroakustycznego, który może być używany podczas terapii w życiu codziennym pacjenta.

System „Aparatowanie...” służy do dopasowywania protez słuchu.

Ten program zintegrowany z systemem „Słyszę...” pozwala na wstępne dopasowanie aparatu słuchowego. Badanie słuchu wirtualnym audiometrem komputerowym jest uzupełniane badaniem sposobu narastania wrażenia głośności, co w rezultacie daje pełniejszy obraz stanu słuchu badanej osoby.

Dodatki 9.2001 + Polityka. Internet (90072) z dnia 03.03.2001; s. 16
Reklama