Archiwum Polityki

Tydzień na świecie

Tegoroczną główną nagrodę w konkursie World Press Photo zdobyła amerykańska fotoreporterka Lara Jo Regan za zdjęcie rodziny meksykańskich emigrantów w Teksasie.

Izrael.

72-letni emerytowany generał Ariel Szaron z Likudu, zwolennik ostrzejszego kursu w negocjacjach z Palestyńczykami, zdecydowanie pokonał dotychczasowego szefa rządu Ehuda Baraka z Partii Pracy. Jego partyjny kolega, były premier Szimon Peres ogłosił, że Likud chce utworzyć z Partią Pracy rząd jedności narodowej i zaproponował tej partii obsadzenie dwóch z trzech najważniejszych ministerialnych stanowisk. Peres gotów jest wejść do takiego gabinetu. Korespondencja s. 18.

Filipiny.

Miliarder Thaksin Shinawatra, lider partii Tajowie kochają Tajów, został zaprzysiężony na premiera. Trybunał konstytucyjny bada ciążące na nim zarzuty dotyczące zatajenia majątku i oszustw podatkowych. Nowy premier obiecał w kampanii wyborczej, że wprowadzi trzyletnie memorandum na spłatę długów zaciągniętych przez drobnych rolników, a każdej z 77 tys. wiosek ofiaruje po 25 tys. dolarów.

Iran.

W Teheranie policja brutalnie rozpędziła manifestantów domagających się wolności słowa i zaprzestania represji wobec opozycjonistów. Rannych zostało 20 osób.

Japonia.

Amerykański atomowy okręt podwodny „Greenville” u wybrzeży Hawajów uszkodził japoński kuter rybacki „Ehime Maru”, który zatonął. Dziewięciu osób z załogi kutra nie udało się odnaleźć (na fot. uratowani). Według wyjaśnień dowódcy floty Pacyfiku admirała Thomasa Fargo, załoga okrętu ćwiczyła manewr szybkiego wynurzania w sytuacji awaryjnej.

Ukraina.

5 tys. uczestników manifestacji w Kijowie domagało się ustąpienia prezydenta Leonida Kuczmy. Opozycja obciąża prezydenta odpowiedzialnością za porwanie i zamordowanie opozycyjnego dziennikarza Georgija Gongadze.

Polityka 7.2001 (2285) z dnia 17.02.2001; Tydzień na świecie; s. 14
Reklama