Archiwum Polityki

Tydzień na świecie

Trzęsienie ziemi, jakie nawiedziło północno-zachodnie Indie, pociągnęło już za sobą ponad 20 tys. ofiar, ale zdaniem agencji zabitych może być znacznie więcej. Najbardziej ucierpiało 150-tysięczne miasto Bhudż – leżące w pobliżu epicentrum – i sąsiedni 40-tysięczny Andżar oraz okoliczne wioski. Władze zaapelowały do rodzin o szybkie palenie zwłok, aby uniknąć epidemii. Indie zwrócą się do Banku Światowego o miliard dolarów pomocy na odbudowę zniszczeń. Wstrząsy odnotowano także w Pakistanie i Nepalu.

Peru.

Po 9 latach pobytu na emigracji powrócił do kraju były prezydent Alan Garcia. Chce startować w przyspieszonych wyborach prezydenckich, planowanych na 8 kwietnia. Garcia uciekł z Peru oskarżany o przyjęcie miliona dolarów łapówek. Sądy nie udowodniły mu winy.

Zanzibar.

Co najmniej 37 osób zginęło w starciach z policją, gdy opozycyjny Zjednoczony Front Obywa-telski wezwał do protestów domaga-jących się przeprowadzenia nowych wyborów. Do najgwałtowniejszych zamieszek doszło na wyspie Pemba.

Chile.

85-letni Augusto Pinochet trafił do szpitala wojskowego w Santiago z objawami lekkiego udaru mózgu. Kilka dni wcześniej były prezy-dent był po raz pierwszy przesłuchi-wany przez sędziego Juana Guzmana. Guzman oskarża Pinocheta o „intelektu-alną odpowiedzialność” za śmierć 75 opozycjonistów zamordowanych w 1973 r. przez tzw. karawany śmierci.

Iran.

Sąd wojskowy w Teheranie wydał bezprecedensowy wyrok na agentów służb specjalnych oskarżonych o zamordowanie w 1998 r. pięciu opozycjonistów. Trzej agenci skazani zostali na karę śmierci, a wyrok dożywocia otrzymał były szef służb specjalnych Mostafa Kazemi. Kulisy tej sprawy nie zostały publicznie ujawnione.

Jugosławia.

Polityka 5.2001 (2283) z dnia 03.02.2001; Tydzień na świecie; s. 14
Reklama