Archiwum Polityki

Opinie

Maciej Płażyński
marszałek Sejmu:

„– Jacek Merkel uważa, że w Polsce trzeba przeprowadzić rewolucję konserwatywno-liberalną i to właśnie »platforma« powinna jej dokonać. Czy pan się czuje rewolucjonistą?
– W Polsce na pewno trzeba dokonać zmian i my je oczywiście proponujemy. Obawiałbym się jednak używać słowa rewolucja, gdyż może być ono różnie przyjęte w Polsce. Ja nie zamierzam straszyć wyborców czymkolwiek, a już na pewno nie rewolucją. Tak więc zwykli ludzie nie muszą się obawiać rewolucji, choć niewykluczone, że dosięgnie ona polityków”.
(W rozmowie z Patrycją Rychwą, „Głos Wybrzeża”, 19–21 I)

 

Paweł Piskorski
prezydent Warszawy:

„– Czy nie przeszkadza wam, że na czele Platformy stoi człowiek, który otwarcie przyznaje się do współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa?
– Współpraca Andrzeja Olechowskiego z wywiadem nigdy nikomu nie szkodziła.
Zatem nie ma niczego złego we współpracy z SB?
– Jest, dlatego ja nigdy ze Służbą Bezpieczeństwa nie współpracowałem, nie jestem też zachwycony współpracą Andrzeja Olechowskiego z wywiadem PRL. Przyznał się jednak do tej współpracy. Obecnie nie ocenia się polityków po przeszłości – co nie jest równoznaczne z moralną amnezją – polityk jest przede wszystkim oceniany po swoim programie na przyszłość”.
(W rozmowie z Elizą Michalik i Tomaszem Sakiewiczem, „Gazeta Polska”, 24 I)

 

Lech Wałęsa
były prezydent RP:

„– Czy Lech Wałęsa pomoże?
– Zachęcam moją partię, by oddała swoje struktury do dyspozycji tej nowej formacji (Platformy Obywatelskiej – przyp.

Polityka 5.2001 (2283) z dnia 03.02.2001; Opinie; s. 88
Reklama