Archiwum Polityki

Tydzień na świecie

Następcą zastrzelonego prezydenta Demokratycznej Republiki Konga Laurenta-Desire Kabili został jego syn gen. Joseph Kabila. Prezydenta zastrzelił jeden z jego ochroniarzy, związany z grupą wojskowych, których Kabila chciał pozbawić wpływów. Art. s. 16.

Stany Zjednoczone.

George Walker Bush zaprzysiężony został na 43 prezydenta USA. Za motto swej prezydentury wybrał „jedność, odwagę i wrażliwość”. Art. s. 15. • Sekretarz Związku Rosji i Białorusi Paweł Borodin, zaproszony na uroczystości związane z zaprzysię-żeniem nowego prezydenta, został zatrzymany na lotnisku w Nowym Jorku. Jest poszukiwany przez prokuraturę szwajcarską za pranie brudnych pieniędzy i przyjęcie łapówek od remontującej Kreml firmy budowlanej Mabetex.

Mongolia.

Fala rekordo-wych mrozów sięgających minus pięćdziesięciu stopni C i obfite opady śniegu zagrażają zwierzętom hodowla-nym. Z głodu padło już 300 tys. sztuk bydła i owiec. ONZ apeluje do społecz-ności międzynarodowej o pomoc.

Filipiny.

Oskarżony o korupcję prezydent Joseph Estrada podał się do dymisji. Poprzedziły ją kilkudniowe masowe manifestacje na ulicach stolicy, Manili, oraz postanowienie sądu najwyższego o wszczęciu procedury dotyczącej zdjęcia Estrady z urzędu. Obowiązki szefa państwa przejęła dotychczasowa wiceprezydent Gloria Macapagal-Arroyo. Jej ojciec Diosdan Macapagal był prezydentem w latach 1961–1965. Nowe władze zapowiedziały postawienie Estrady przed sądem. Komentarz s. 13.

Kuba.

Aresztowani przed tygodniem dwaj Czesi, poseł Ivan Pilip i Jan Bubenik, oskarżeni zostali o „spisek w celu wywołania powstania” i szpiegostwo na rzecz USA. Wcześniej spotkali się z dwójką kubańskich dysydentów.

Austria.

Przedstawiciel Unii Europejskiej do spraw polityki zagranicznej Javier Solana zapowiedział w Wiedniu, że Austria mogłaby zostać przyjęta do NATO spoza listy państw oczekujących, gdyby zrezygnowała z zasady neutralności.

Polityka 4.2001 (2282) z dnia 27.01.2001; Tydzień na świecie; s. 14
Reklama