Archiwum Polityki

Głosy i glosy

Jeżeli uda się rozwiązać problem z połowami ryb, to już w tym roku negocjacje z Chorwacją w sprawie członkostwa w UE mogą wejść w decydującą fazę.
Olli Rehn

komisarz UE ds. rozszerzenia
1 stycznia Zagrzeb wydzielił na Adriatyku strefę wolną od połowów. Nie będą w niej mogły łowić unijne kutry. Zagrzeb obawia się, że rybacy z Włoch i Słowenii wytrzebią zasoby Adriatyku. Komisja Europejska mówi Chorwacji wprost: wejdziecie do Unii, jeśli zniesiecie zakaz. Komisji o tyle łatwiej przedłożyć dobro chorwackich ryb nad interesy włoskich rybaków, że te pierwsze jeszcze nie wpłynęły do Unii.

 

Rozwiązanie konfliktu izraelsko-palestyńskiego nastąpi w 2008 r.
George Bush


prezydent USA
Izrael wstrzymał budowy nowych osiedli na Zachodnim Brzegu Jordanu. Takie ultimatum postawił negocjator Palestyńczyków. Jest to ukłon m.in. w stronę Stanów Zjednoczonych, które znowu pochyliły się nad sprawą pokoju na Bliskim Wschodzie. Po dłuższej przerwie, spowodowanej głównie zaangażowaniem w Iraku i Afganistanie, George Bush odwiedza Izrael. Ma nadzieję, że tym razem uda się doprowadzić do zakończenia konfliktu. Który to już raz?

 

Każdy ma prawo do zdrowego życia.


Roselyne Bachelot
francuska minister zdrowia
Od 1 stycznia we Francji obowiązuje zakaz palenia w miejscach publicznych. Palaczom grozi grzywna 68 euro. Restauratorzy zapłacą 750 euro, jeśli na przykład będą kusili popielniczkami na stołach. Zakaz palenia obowiązuje też w Irlandii, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Finlandii i we Włoszech, na Malcie i Litwie, w większości landów niemieckich i częściowo w Hiszpanii i Portugalii.

Polityka 2.2008 (2636) z dnia 12.01.2008; Świat; s. 44
Reklama