Archiwum Polityki

Tydzień na świecie

Co najmniej 18 osób zginęło w burzach śnieżnych szalejących na południu Stanów Zjednoczonych. W stanie Arkansas ogłoszono stan klęski żywiołowej. Również w Oklahomie i Teksasie ponad połowa gospodarstw pozbawiona została wody, prądu i połączeń telefonicznych.

Czechy.

Kryzys w telewizji publicznej CzT trwa już drugi tydzień. Zbuntowanych dziennikarzy telewizji publicznej poparł prezydent Vaclav Havel, co z kolei spotkało się z ostrą ripostą byłego premiera i lidera współrządzącej ODS Vaclava Klausa. Pracownikom programów informacyjnych nie podobała się nominacja na prezesa Jirzego Hodacza, związanego z rządzącą koalicją. Strajkujących dziennikarzy wspierali liczni artyści. Program był kilkanaście razy przerywany, pojawiały się dwa konkurencyjne wydania dzienników telewizyjnych lub czarne plansze informujące o konflikcie. Relacja s. 17.

Indie.

Rosyjska licencja na produkcję 140 myśliwców Su-30 będzie kosztować 3 mld dolarów – ogłoszono w Delhi. Umowa, zawarta na 17 lat, jest największym w historii rosyjskim kontraktem zbrojeniowym.

Iran.

Po spotkaniu z rosyjskim ministrem obrony Igorem Siergiejewem prezydent Mohammad Chatami pochwalił „akt odwagi i dowód niezależności” Moskwy, czyli wycofanie się z porozumienia z USA sprzed pięciu lat w sprawie zaprzestania współpracy wojskowej z Teheranem. Spodziewane dostawy rosyjskiej broni do Iranu wywołały „poważne zaniepokojenie” w Waszyngtonie – ogłosił rzecznik departamentu stanu.

Indonezja.

Ścigany od dwóch miesięcy najstarszy syn byłego prezydenta Suharto Tommy został zatrzymany, a następnie odwrócił uwagę policjantów i uciekł – taką wersję wydarzeń przedstawił prezydent Abdurrahman Wahid. Na Tommym ciąży wyrok 18 lat więzienia za sprzeniewie-rzenie 10 mln dolarów.

Polityka 1.2001 (2279) z dnia 06.01.2001; Tydzień na świecie; s. 14
Reklama